Karlar kirlendi, artık kışın dondurma revaçta!

0
Kış aylarının kimilerine göre en büyük beklentisi, kimilerine göre ise en büyük çilesidir kar. Kar her yeri kaplayacak kadar yoğun yağdığında; bembeyaz örtünün güzel seyrine dalmanın, kartopu oynamanın, buzda kaymanın ve kardan adam yapmanın yanı sıra karın en popüler etkinliklerinden biri de kar yemektir! 

Oysa ki karın, büyük şehirlerde daha yere düşmeden kirlendiğine dikkat çeken Meteoroloji Mühendisi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu “kar yemeyin” uyarısı yaparken, Beslenme Uzmanı Selahattin Dönmez de ağır metaller içeren kar yerine, masum tatlı dondurmayı öneriyor.

Kış aylarının en güzel hediyesidir kar. Çocuklar için eğlencenin, tatilin, oyunun sembolü olan kar, büyük küçük demeden herkesin tadına bakmayı sevdiği bir lezzettir aynı zamanda. Anadolu’da pekmezle ve balla lezzetlendirilerek yeme geleneği olan kar, artık özellikle de büyükşehirlerde içerik olarak hiç de masum değil.

Kar temiz değil onun yerine dondurma yiyin!
Özellikle Anadolu'da yaşayanların, karı pekmez veya balla karıştırıp yemek için kış mevsimini iple çektiği günlerin geride kalması gerektiğini ifade eden İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu Anadolu Ajansı’na verdiği demeçte; “Her türlü kirletici ve ağır metallere bulaşmış kar kristalleri birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. Sakın kar yemeyin" uyarısında bulunuyor.

Hava kirliliği ve ekolojik sorunlara bağlı olarak özellikle büyük şehirlerde karın ağır metaller içerdiğine dikkat çeken Beslenme Uzmanı Selahattin Dönmez ise konuyla ilgili olarak şunları söylüyor;
“Havadaki tüm toksik bileşenleri toplayarak yere inen kar, maalesef temiz değil. Ben kar yerine herkese içimizi serinletecek, masum tatlı dondurma öneriyorum. İçeriğinde; protein ve karbonhidratın yanı sıra A, B, C, D, E vitaminleri ile kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineraller bulunur. Karda ise hiçbir şey yok. Sadece buz.”

Dört mevsim yenebilen dondurma hamur tatlılarından daha düşük kalorili
Dondurmanın yoğun süt içeriği nedeniyle özellikle çocuklar için önemli bir besin kaynağı olduğuna dikkat çeken Selahattin Dönmez, mutlaka pastörize sütten yapılmış, hijyenik koşullarda üretilmiş ve uygun koşullarda soğuk zinciri kırılmadan saklanan paketli dondurmaların tercih edilmesi gerektiğini belirtiyor. Dondurmanın yaygın inanışın aksine boğaz ağrıtmadığını söyleyen Dönmez, gönül rahatlığı ile dört mevsim tercih edilebileceğini söylüyor. Un, şeker ve yağla yapılan hamur tatlılarına göre kalori değeri daha düşük olan dondurma, dört mevsim tüketilebilmesi ve besleyici bir ara öğün olmasıyla da kış aylarında masum tatlı seçeneği olarak ön plana çıkıyor.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi
Accept !
Footer Link | Sponsor-Reklam
Bumerang - Yazarkafe