Aldatılma Korkusu Güzel Görünme Çabasını Artırdı

0
Son yıllarda estetik işlemler sıklıkla tercih ediliyor. Manken ve ünlüler dünyasında daha çok tercih edilen estetik ameliyatlar halk arasında da yaygınlaştı. Günümüzde artık güzel görünmek bir zorunluluk haline dönüştü. Peki, görsellik neden bu kadar önem kazanır oldu? Yoksa aldatılma korkusu güzel görünme çabasını mı artırdı?

Son dönemde herkes tarafından neredeyse alışveriş yapmak kadar normal sayılan estetik uygulamalar ve talep artışının nedenleri hakkında Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu bilgiler verdi.

- Eskiye oranla estetik yaptırma isteği neden bu kadar arttı?
Estetik ameliyatlar daha önceleri birçok kişi tarafından lüks olarak algılanıyordu. Fakat değişen rekabetçi iş ortamı, kadınların ekonomik özgürlüklerini ele alması, toplumda güzelliğe ve kişisel bakıma daha çok önem verilmesi estetik ameliyatlarda artış sağladı. Ayrıca estetik işlemlerin krem ya da bitkisel kürlere göre daha çabuk sonuç vermesi ve kalıcı olması da estetik operasyonların oranını artırdı.

- Estetik yaptırma isteğinde psikolojik nedenler etkili midir?
Elbette estetik yaptırmanın arkasında birçok psikolojik neden olması mümkündür. Aldatılma korkusu, boşanma sonrası depresyon ve yenilenme isteği, doğum sonrası depresyon, yaşanan kötü ilişkiler örnek olarak sıralanabilir.

- Aldatılma korkusu estetik işlemlerin talebini artırmış olabilir mi?
Özellikle orta yaş grubu dediğimiz 25 ve 50’li yaşlarda estetik ameliyat talebi artıyor. Çünkü yıllar geçtikçe yüzde ve vücutta oluşan çizgiler, sarkmalar kişilerin psikolojilerini olumsuz yönde etkiliyor. Özgüvenlerini kaybeden kişiler eşleri veya beraber oldukları kişi tarafından beğenilmeyeceklerini düşünerek aldatılma korkusu yaşıyor ve estetik ameliyatlar sayesinde istedikleri güzel ve çekici görünüme kavuşuyor.

- Kadın ve erkekler daha güzel görünmek adına ne gibi işlemleri tercih ediyor?
Kadınlar genelde daha çarpıcı ve çekici görünmek istedikleri için burun estetiği, meme estetiği, liposuction, dekolte bölgesine uygulanan estetikler, karın germe ve botox işlemlerini tercih ediyorlar.

Liposuction: Vücudun çeşitli bölgelerinden vakumla yağ emilip gereken bölgelere bu emilen yağdan enjeksiyonla ilave yapılarak, vücudun yeniden şekillendirilmesi sağlanır. Eskiden 3 litreden fazla yağ almayı riskli bulan plastik cerrahlar yeni buldukları yöntemle 10 litreye kadar yağ çekebiliyorlar ve yağlardan bir kısmını enjeksiyonla ilave yaparak, vücudun adeta bir heykeltıraş gibi yeniden şekillendirilmesini sağlıyor. Cumartesi liposuction ya da meme silikon yaptıran kişi Pazartesi işine dönebiliyor.

Botox: Özellikle alın ve göz çevresi kırışıklıklarının giderilmesi için son zamanların en ideal ilacıdır. Monalisa gülümsemesi ve Nefertiti boynu uygulaması 5 dakika içerisinde yapılmaktadır. Etki mekanizması; mimik ve kırışıklığa neden olan kasların hareketlerini minimalize etmektir, süresi yaklaşık altı aydır.
Dolgu maddeleri ise özellikle yüzdeki çöküklükler ve kırışıklıklar, dudak inceliği için kullanılmaktadır. Bu maddelerin uygulanması yüze anestezik bir krem sürüldükten sonra beş dakika içinde ince bir iğne sayesinde uygulama gerçekleşmektedir. Çalışan kişiler bunları öğle tatilinde dahi yaptırabilmektedir. Bu maddelerin etki süreleri hyaluronik asit içerikliler 6 ay, kalsiyumhidroksi içerikliler 2 yıldır.

Karın germe: Yapılan uygulama da karın gerilir ve tamamen dümdüz olur. Tekrar aynı bölgede yağ oluşumu söz konusu değildir. Karın duvarı kasları gevşemişse, dikişle karın duvarı da gerilir. Aynı esnada karın duvarının yan bölümündeki kaslara güçlendirme dikişleri konularak, bel oyuntusu oluşturulur. Göbek deliği yeni yerine yerleştirilerek işlem sonlandırılır.

Dekolte bölgesi: Dekolte estetiği dört basamakta tamamlanır; Peeling, Prp / dolgu, Lipofiling, Boyun germe.

Meme estetiği: Meme protezle küçük ve içi boşalmış memeler dolgun ve güzel hale geliyor. İri ve sarkmış memeler toparlanıp kişinin dekolte görüntüsü son derece güzel hale getirilebiliyor.

Aynı Dertten Erkekler de Muzdarip!

- Günümüzde erkeklerde aldatılma korkusu yaşıyorlar. Peki, onlar hangi işlemleri tercih ediyorlar?
Erkekler genelde saç ekimi ve burun estetiği yaptırıyorlar. Estetik işlemler ise şu şekilde uygulanıyor.

Burun:  Mir  ( minimal invazif rihinoplasti) tekniği ile burun estetiği, burnun boyutlarını küçültmek, büyütmek, ucunu yeniden şekillendirmek, burnun tümsekliğini azaltmak, üst dudak ile burun arasındaki kötü açıyı düzeltmek (burnu kaldırmak), geniş burun kanatlarının daraltılması, burun deliklerinin küçültülmesi ve burun yaygınlığının giderilmesi amacıyla uygulanır. Operasyon 30 dakika kadar sürer. Hasta 3–4 saat sonra taburcu edilerek evine yollanır. Ayrıca bu teknik sayesinde ödem ve morluk yok denecek kadar azdır.

Saç ekimi: Tedavide 2 çeşit uygulama vardır. Fut ve Fue tekniği ancak Fue tekniği daha çok tercih edilmektedir.

Saç ekimi Fue tekniği (follikiler ünite ekstraksiyonu): Folliküler ünite diye adlandırdığımız saç köklerinin bisturi (cerrahi bıçak) kullanılmadan, çok ince (çapı 0.75 mm - 1,0 mm) olan mikro cerrahi aletlerle tek tek çıkarılması işlemidir.
Fue yönteminde saçların çıkartılacağı alandaki saçın uzunluğu 1 mm olacak şekilde tıraşlanır. Lokal anestezi ile uyuşturulan bölgeden mikro cerrahi aletlerle saç kökleriniz doktor tarafından tek tek çıkartılır.  Saç ekimi yapılacak bölgeye belirli açıda ve derinlikte yönler verilerek doktor tarafından özenle çok ince kanallar açılır.
Son olarak bu kanallara çıkartılmış olan saç köklerinin yerleştirilmesiyle işlem sonlandırılır. ✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi
Accept !