Bağışıklık sistemini güçlendiren doğal sağlık iksiri: Maya

0

Ekmeğin hammaddesi 'maya'nın, aslında yüzde 52'si yağdan zengin proteinlerden oluşan ve 18 farklı aminoasit içeren bir doğal besin desteği olduğunu biliyor muydunuz?

Ekmek ve hamurişlerinin besin değerini artıran hammaddesi olarak bildiğimiz 'maya'nın, % 52’sinin proteinden oluştuğu, 18 farklı aminoasit içerdiğini ve protein kaynaklarının yağdan da zengin olduğu düşünüldüğünde, mayanın az yağlı mükemmel ve doğal bir protein kaynağı olduğunu biliyor muydunuz?

Maya'nın bağışıklık sistemini güçlendirdiğini kaydeden Beslenme Uzmanı Banu Topalakçı Salman, "B grubu vitaminlerden zengin maya, selenyum, demir, krom, potasyum, magnezyum, çinko ve fosfor kaynağı. Yağ, karbonhidrat, şeker ve sodyumdan yoksun olması ile sporculardan diyet yapanlara pek çok kişi için de formda tutan bir sağlık iksiri" diye konuştu

Ekmeğin ve hamur işlerinin hammaddesi olarak kullandığımız 'maya'nın bağışıklık sistemini önemli ölçüde güçlendirdiği ortaya çıktı. Mayalı yiyeceklerin tam buğday unu, yulaf gibi kalorisi düşük, lifli içeriklerle hazırlanıp doğru miktarlarda tüketildiğinde kilo aldırmayan aksine vücuda fayda sağlayan yiyecekler olduğunu kaydeden Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Banu Topalakçı Salman, mayanın yüzde 52'sinin proteinden oluştuğunu, proteinleri oluşturan temel yapı taşı olan 18 farklı aminoasit içerdiğini, bununla kalmayıp selenyum, demir, krom, B grubu vitaminleri, potasyum, magnezyum, çinko ve fosfor kaynağı olduğunu açıkladı.

Mayanın tüm bu özellikleriyle vücutta hastalıklara karşı görünmez bir duvar ördüğünü ifade eden Salman, "Bunun yanında tüm bedeni olumsuz etkileyen strese karşı, içeriğindeki B vitaminleri sayesinde çok etkili bir silah görevi görüyor. Sinir sisteminin düzenli ve sağlıklı işlemesini sağlıyor. Fiziksel ve ruhsal açıdan güçlendirip yorgunluğu ve asabiyeti önlüyor" dedi.


Diyet için birebir: Yağ, karbonhidrat, şeker ve sodyum yok!
Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Banu Topalakçı Salman, mayanın yağ, karbonhidrat, şeker ve sodyumdan yoksun olmasının sporcular, form tutanlar veya diyabet ve şeker rahatsızlığı bulunanlar için sağlıklı bir besin desteği olduğunun altını çizdi. Salman, "Özellikle sporcular için B grubu vitaminleri son derece faydalıdır. Maya, organizmanın kimyevi aktivitelerini uyararak en iyi biçimde çalışmasını sağlar. Sodyum ve şeker açısından yoksun olan maya, özellikle diyabet ve hipogilisemi'den (kan şekeri oranının düşmesi) yakınanlar için idealdir. İçeriğindeki krom ve çinko, kan şekeri ve insülin hormonu düzeylerini dengelenmesi ile insülin direnci tedavisinde oldukça etkilidir.”

Maya sağlıklı bakterileri destekliyor
Mayanın sindirim sistemimizdeki sağlıklı bakterileri de desteklediğini belirten Salman, şöyle devam etti: " Bilinçsizce uygulanan zayıflama diyetleri sırasında bağırsaklardaki yararlı bakterilerin kaybedilmesi söz konusu olabiliyor. Maya böyle durumlarda yararlı bakterileri güçlendirdiğinden, dengeyi sağlamış oluyor."

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi
Accept !