Adet Dönemi Gecikmesi Yaşarsanız

0
Adet döneminiz sürekli gecikiyor mu? Hormonlarınızın etrafınızdaki diğer kadınlardan etkilenmiş olabileceğini hiç düşündünüz mü?

Bir erkeğin en korkulu rüyası nedir tahmin edin! (Tabii ki futbolun yasaklanması dışında) Etrafındaki tüm kadınların regl dönemlerinde olduğunu düşünün, hepsi aynı zamanda ve aynı naz aynı sıkıntılar… Kulağınıza kurgu gibi gelebilir ancak bu mümkün. Yapılan araştırmalara göre haftada en az 3 günü birlikte geçiren kadınların bir süre sonra regl dönemlerinin aynı zamana denk geldiği görülmüştür.

İnsan sosyal bir türdür. Korunma, arkadaşlık ve hayatta kalmak gibi güdülerle sürekli gruplar halinde yaşarız. Bir grupta daha fazla bireyin oluşu daha fazla güven oluşumunu, iş paylaşımının olmasını ve daha çok şey başarılmasını sağlar. İlk insanlardan beri toplu halde yaşayan insan türünün bu seçimi üreme sistemlerini etkilemiştir. Bunun nedeni ise aslında çok basit: Hormonlar

Vücudumuzun her santimetrekaresinde hormon bulunur. Bu hormonlar farklı ve önemli mesajları iletmekle yükümlüdür. Hormonlar bize birinin sağlığı, cinsiyeti ve mutluluğu hakkında kolayca bilgi verirler ancak çoğumuz zamanla bu yetisini kaybetmiştir. Hormonlar birbirlerini kolayca etkileyebilir ve doğal olarak üreme sistemi hormonları da aynı etkiye maruz kalabilir.

Son zamanlarda gündeme gelen bir araştırmaya göre yumurtlama dönemindeki hormonsal aktiviteler kadınların erkeklerin gözünde daha seksi görünmesini sağlıyor. Diğer bir araştırma da kadınların vücudu tarafından salgılanan bu kokunun erkekler üzerinde cinsel bir uyarıcı gibi etki ettiğini gösteriyor. Kadınlar ise bunu şu şekilde anlıyor. Cinsel olarak uyarılan erkeğin vücudu da farklı bir koku salgılıyor ve kadınlar bunu fark edip gerçeği buluyorlar.

Hormonlar sayesinde regl dönemleri nasıl senkronize olabilir? Daha önce de bahsettiğimiz gibi etrafınızdaki herhangi birinin hormonları sizin hormon salgınızı etkiler. Biyolojik olarak vücut kendini döllenmeye ayarladığı için bunu en mümkün olabilir seviyeye taşıyor ve hormon salgılanmasını artırıyor.

Elbette bu etkileşim zaman içerisinde mümkün oluyor. Kadınların regl dönemlerinin senkronize olması en az 2–3 ay gerektiren bir olgudur. kısa süreli bir araya gelen kadınlar hormonel olarak birbirlerini etkileyebilse de regl dönemlerinin senkronize olması bu dönem içerisinde mümkün değildir.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi
Accept !
Footer Link | Sponsor-Reklam
Bumerang - Yazarkafe