Mutluluğun 8 maddelik formülü

0
Mutluluğun 8 maddelik formülü
Psikologlar, uzun araştırma ve gözlemler sonucunda sürekli mutlu olabilmek için 8 maddelik bir reçete belirledi. Reçetenin başında başınıza gelen kötü olaylar yerine güzel şeyleri düşünüp şükretmek bulunuyor.


Psikolog Sonja Lyubomirsky, mutlu olabilmek ve daima mutlu kalabilmek için 8 maddelik bir reçete veriyor. Pennsylvania Üniversitesi’nden Psikolog Martin Seligman, araştırmaların; para, iyi eğitim, yüksek IQ ve gençlik gibi özelliklerin sanıldığı gibi mutluluk getirmediğini ortaya çıkarttığını söyledi.

Kaliforniya Üniversitesi’nden Psikolog Sonja Lyubomirsky de, bu alanda yapılan araştırmalara dayanarak 8 maddelik bir reçete verdi. 

İşte mutluluğun 8 maddelik formülü…


Şükredin

Başınıza gelen güzel şeyleri düşünün ve bunları her hafta sonunda bir günlüğe not edin. Her hafta, en az 3-5 maddeyi önemsizden daha önemliye doğru sıralayın.

Başkalarına iyilik yapın

Markette sıranızı acelesi olan birine verin veya yaşlı bir komşunuza haftada bir kez yemek götürün. Başkalarına karşı yardımsever olmak, hem kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak hem de sizi başkalarının gözünde yüceltecektir.

Hayatın tadını çıkartın

Anlık zevkleri görmezlikten gelmeyin. Psikologlar, beyninizde güzel anların fotoğrafını çekerek, üzgün olduğunuzda bunları hatırlamanızı tavsiye ediyor.

Akıl hocanıza teşekkür edin

Hayatınızın dönüm noktasında size yol gösteren kişilere müteşekkir olun.

Affetmeyi öğrenin

Affedici olmayanlar öfkelerinden kurtulamaz ve sürekli intikam peşinde koşarken, affedenler geçmişleriyle barışarak daha huzurlu bir yaşam sürerler.

Ailenize ve arkadaşlarınıza zaman ayırın

Ne kazandığınız para, ne iş, ne de sağlık; mutluluğunuzda güçlü ilişkiler kadar etkili değildir.

Vücudunuza özen gösterin

Yeterince uyumak, egzersiz yapmak, gülümsemek ve kahkaha atmak, kısa vadede ruh halinizi olumlu etkiler.

Zorlukla baş etmenin yollarını bulun

Dini inançlar, zorluklarla mücadele etmekte yardımcıdır. “Bu da geçecek” gibi telkinler, gerçekten inandığınız sürece, işe yarayacaktır.


✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi
Accept !
Footer Link | Sponsor-Reklam
Bumerang - Yazarkafe