Stresle başa çıkmanın yolları

0
Stres, hayatın özünde var. Amacınız stresten kaçmak değil, stresi olumlu yöne çevirmek olmalı… Stresle başa çıkmanın basit ama etkili yöntemlerini öğrenmek için, bunları dikkatle okuyun!

Stres kaynaklarınızı tanıyın
Neler sizde stres yaratıyor? İçinde bulunduğunuz durumu abartıyor musunuz? Herkesi memnun etmeye mi çalışıyorsunuz? Her şeyi çok önemli, çok acil, çok kritik mi görüyorsunuz? Hangi streslerden yararlandınız?

Duygularınıza kulak verin
Strese nasıl karşılık veriyorsunuz? Hangi duygularınız stresinizle başa çıkmanıza yardımcı? Duygularınızı yöneterek hayatınızı kontrol edin. Duygularınız ve düşünceleriniz sizi yüceltebilir, ama unutmayın yıkabilir de.

Fizyolojik tepkileriniz
Stres karşısında fizyolojik tepkilerinizi normale çevirmeye çalışın. Yavaş ve derin nefes alarak, nefesinizi ve kalp atışlarınızı normale döndürün. Nikotin ve kafein gibi uyarıcılardan uzak durmaya çalışın. Yeterli ve düzenli uyuyun.

Müzik dinleyin
Müziğin stres azaltıcı etkisi araştırmalarla kanıtlandı. Müzik, “kortizol” adı verilen kimyasalların salgısını yavaşlatarak stres hormonlarının düzeyini düşürüyor.

Gülün
Stresin ülser, yüksek tansiyon, baş ağrısı gibi hastalıkları tetiklediği nasıl biliniyorsa, gülmenin de sinirleri gevşettiği, sindirim sistemini çalıştırdığı, kan dolaşımını kolaylaştırdığı biliniyor.

İletişim kurun
İletişimin, özellikle kaygının ve acının paylaşılmasının insanları rahatlattığı araştırmalarda da ortaya çıkarıldı.

Doğaya yakın olun
Doğa, insanı daha sakin ve mutlu kılıyor. Doğayı gözlemlemek için ormanda ya da bağda yaşamanız gerekmiyor. Araştırmalar, bir akvaryumu seyretmenin bile kişinin tansiyonunun düşürdüğünü söylüyor. ✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi
Accept !