Duruşunuz sağlığınızdır!

0
Hareketsizlik, iş hayatında zorunlu olarak belirli bir duruş biçiminde çalışmak gibi bir çok neden kalıcı duruş bozukluklarına yol açabiliyor. Duruş bozukluğu ise bel, sırt ve boyun ağrılarına neden oluyor. 

Duruş bozukluğunun omurga ile ilgili olduğunu ve tedavi edilmezse kambura neden olabileceğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Kayropraktik Uzmanı Dr. Burak Esendal, "Diş hekimininde dişlerinizi kontrol ettirdiğiniz gibi omurgalarınızı da kontol ettirmelisiniz. Bu sayede duruş bozukluğunun yanı sıra omurgaya bağlı tüm sorunların tespit ve tedavisi sağlanabilir" dedi.

Kalıcı duruş bozukluklarına sebep olabilir
Kaslar, iskelet sistemi, beyin ve sinirler arasındaki uyumun bozulması önemli sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Kişinin iskelet sistemine verdiği şekli anlatan duruş alışkanlıkları ise bu uyumun sağlanmasında önemli bir rol oynuyor. Hatalı duruş alışkanlıkları ile bu uyumu bozabileceğimizi söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Kayropraktik Uzmanı Dr. Burak Esendal, "Hareketsizlik ve iş hayatında zorunlu olarak belirli bir duruş biçiminde çalışmak kalıcı duruş bozukluklarına sebep olabilir" dedi. Duruş bozukluğunda omurlar aralarındaki kıkırdakların sıkışıp sinir baskısına da neden olduğunu anlatan Dr. Esendal, "Bu nedenle de insanların boyunları, omuzları, sırtları ve belleri ağrıyor. Ağrı geçsin diye İnsanlar omuzlarını ovdurtur ya da sıçak uygularlar. Bu yöntemlerle maalesef bir iyileşme olmaz" diye konuştu.
Dr. Burak Esendal

Şikayetlerin devam etmesi durumunda kollarda ve bacaklarda, ağrı, uyuşukluk hatta güç kaybı da olabileceğini söyleyen Dr. Esendal, "Seneler boyunca böyle çalışınırsa omurgaya yavaş yavaş şekil verilir. Sonuçta kamburlaşma (kifoz) başlar. Bir omurga kamburlaştıktan sonra bunu ameliyatsız normale döndürmek mümkün değil. Ne yazık ki insanlar bunu çok geç fark ediyorlar" şeklinde konuştu. Dr. Esendal, uzun süre masa başında bilgisayar ile çalışanların yanı sıra öğrenciler, uzun süre araba kullananlar, ev hanımları, hekimler, diş hekimleri ve sürekli öne eğilen insanlarda duruş bozukluğu riski olduğunu söyledi.

Dişinizi kontrol ettirir gibi omurganızı kontrol ettirin
Dünyada yaygın olarak kullanılan kayropraktiğin bedenin kendi kendini tedavi etme yetisini destekleyecek şekilde omurganın düzeltilmesi ve eklemlerin doğru çalışmasını sağlayan tıbbi bir sağlık mesleği olduğuna değinen Dr. Esendal, "Sağlıklı bir duruş için dişlerinizi kontrol ettirir gibi omurganızı da kontrol ettirmeniz gerekir" dedi. Dr. Esendal genç yaştan itibaren kayropraktik tedavisi ile omurgada doğabilecek sorunların başlamadan önlenmesinin mümkün olduğunu söyledi.

Omurgada sadece ağrı olunca değil ağrı başlamadan evvel hareket etmek gerektiğini belirten Dr. Esendal, ağrının olması omurgada hasarın çok önce başlamış olduğunun göstergesi olduğunu da sözlerine ekledi.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi
Accept !