Hep inandığımız 10 yalan

0

İnandığımız bazı kalıplaşmış yalanlar, farkında olmadan bize zarar veriyor! İşte nedenleri...

Neyin yanlış ve neyin doğru olduğuna dair ahkam kesen pek çok insanla çevriliyiz. Özellikle bazı kalıplaşmış normları o kadar sık duyarız ki otomatik olarak gerçek olduklarına inanmaya başlarız. Bunların çoğu negatif düşünceler üzerine şekillendiği için de bize kattıkları şeyler pek de sağlıklı olmaz. İşte hep inandığımız 10 yalan...

1. Tek başına olmak yalnız olmak demektir

Tek başına olmak, her zaman yalnız olmak demek değildir ve ilişkiler de her zaman mutluluk vaat etmez. Tek başına olmak asla yanlış bir ilişkinin içinde olmak kadar yalnız hissettiremez. Eğer doğru olduğunu hissetmiyorsanız, ilişkinizi bitirmeli ve öncelikle kendinizi bulmalısınız. Kendi değerinizi takdir etmelisiniz.

2. Mutluluk, her istediğinize sahip olmak demektir

Mutlu olmak daha fazla arzulamamak anlamına gelmez. Mutlu olmak, sahip olduklarınız için minnettar ve henüz elde edemedikleriniz için sabırlı olmak demektir. Bazen büyük bir hedefin peşinde o kadar çok zaman harcarız ki hayatı büyülü kılan ufak şeyleri fark edemeyiz. Unutmayın ki bugün de dün olacak, her anınızın kıymetini bilin.

3. Acı, görülebilir bir şeydir

Asla bir insanın acısını küçümsemeyin, çünkü aslında herkes gerçekten bir mücadelenin içinde. Bazı insanlar bunu saklamakta diğerlerinden iyidir. Bir başka insanla ilgili bildikleriniz, gördüklerinizden ve sizinle paylaşmayı tercih ettiklerinden ibarettir. Yorum ve yargıda bulunmak zaman ve enerji kaybından başka bir şey değildir.

4. Hayatın belli bir şekilde olması gerekir

Sonuçta kendimize en büyük zararı kendi düşüncelerimiz verir. Basitçe ne hissettiğimizi kabul etmek ve bu hisle dürüstçe başa çıkmak çok iyileştirici olabilir. Hayatın sunduklarına vereceğiniz karşılıkları seçmek en büyük özgürlüğünüz olmalıdır. Başkalarının düşünceleri ve yönlendirmelerini bir kenara bırakıp, kendi istediklerinizi yapmalısınız. Değiştirebildiklerinizi değiştirin, değiştiremedikleriniz hakkındaki düşüncelerinizi değiştirin ve huzurla yola devam edin.

5. Bireyin belli bir şekilde olması gerekir

Kendinizi, gerçek ya da hayali, olabileceğiniz versiyonlarınız ile kıyaslamaktan ya da başka insanlarla kıyaslamaktan vazgeçtiğinizde gerçek huzura kavuşur ve gelişmeye devam edersiniz.

6. Harika bir hayat sürdürmek sadece bazı ayrıcalıklı insanların becerisidir

Eğer her sabah kalkar ve “Evet, bugün harika bir gün olacak” , akşamüstü “Evet, bugün harika bir gün” ve her gece “Evet, bugün harika bir gündü” demek için bahaneler bulursanız, gelecekte geriye dönüp baktığınızda “Evet, harika bir hayat yaşadım” deme şansınız daha yüksek olur.

7. Zor zamanlar gereksizdir

Bazen işler ters gidebilir. Bazen doğru insanların gelmesini beklemeden yanlış insanların gitmesine izin vermelisinizdir. Bazen güçlü olmanın nasıl bir his olduğunu anlamak için zayıf hissetmelisiniz. Bazen aşık olacağınız insanı bulana kadar seveceğiniz insanlarla tanışmalısınız. Bazen kötü olan tecrübeler de yaşamalısınız. Hepsi sizin kendinizi geliştirmeniz için birer deneyim ve fırsattır.

8. Acı çekmemek için güçlü olmak

Gerçek hayattaki en güçlü insanlar acı çekmeyi, kabul etmeyi ve ders alıp bununla başa çıkabilmeyi bilen insanlardır. Biraz ara vermek, kendinizi toparlamak ve belki ağlamak cesaretini göstermeli, sonra da daha önce hiç dövüşmemiş gibi ringe yeniden çıkmalısınız.

9. Taklit edebilirsin

‘Seni seviyorum’ demeden önce sevgi, ‘teşekkür ederim’ demeden önce şükran, ‘Özür dilerim’ demeden önce tevazu, ‘Seni affediyorum’ demeden önce rahatlama hissedin. Söylemeden önce hissederseniz, daha az kelime kullanarak daha derinlere inebilirsiniz.

10. Hayal kurmak zaman kaybıdır

En büyük hediyeler gözle görülmeyen ama kalbin derinliklerinde hissedilenlerdir. Görebildiğimiz genellikle mümkün olanın küçük bir kısmıdır. Hayal gücü, yüzeyin altındaki kısmı görebilme vizyonudur. Bir yerde bir şey keşfedilmek için bekliyor, tek yapmanız gereken onu bulmak için yeterince büyük düşünmek.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi
Accept !