Baharda saç dökülmesi sizi korkutmasın

0
Uzmanlara göre saç köklerinin kendini yenileyebilmesi için günde ortalama 100 adet saç telinin dökülmesi gerekiyor. Bahar aylarında ise yaşanan mevsim değişimleri dolayısıyla bu dökülmeler iki katına kadar çıkabiliyor.

Bahar döneminde sıklıkla görülen saç dökülmesi sizi korkutmasın. Yapılan araştırmalar sonucu, uzmanlara göre saç köklerinin kendini yenileyebilmesi için günde ortalama 100 adet saç telinin dökülmesi normal karşılanıyor. Bahar aylarında gerçekleşen mevsim değişiklikleri bu dökülmeler iki katına kadar çıkarabiliyor. Estecenter Plastik Cerrahi Medikal Direktörü İbrahim Çevik, bahar aylarında yaşanan yoğun miktardaki saç dökülmesinin maksimum iki ay sürmesi gerektiğinin belirtiyor. Çevik, dökülmeler mevsim geçişi sürecinden uzun sürüyorsa ve dökülen saçların yerine yenileri gelmiyorsa mutlaka bir uzmana danışılması gerektiğinin altını çiziyor.

Bahar ayları, kişiler üzerinde hem fiziksel hem de psikolojik değişimlere neden olurken, mevsim geçişlerinin beden üzerinde en sık gözlemlenen etkisinin saç dökülmesi olduğu biliniyor. Saç tellerinin kendilerini 6 - 9 yıl arayla yenilemesi gerekiyor. Dökülen bu saçların yerine yenileri çıkıyor. Mevsim geçişlerinde oluşan ani sıcaklık değişimleri vücuttaki prolaktin ve melatonin hormonlarının seviyelerini etkilerken, nem miktarının değişmesi ile birlikte saç köklerindeki gözenekler tıkanabiliyor. Gözeneklerin tıkanması saç köklerinin gelişimi için gerekli olan besin maddelerinin girişini de engellemiş oluyor. Yaşanan bu durum, saçların doğal sürecinde uzamasını engelliyor.

Bahar aylarında gün içerisinde dökülen saç teli sayısı 200 tele ulaşabiliyor ve dökülme süreci yaklaşık 6 hafta sürüyor. Yeni saç köklerinin oluşumu için gerekli olan vitamin ve minerallerin vücutta yeteri miktarda bulunmadığı durumda, dökülen saçların yerine yenisi çıkmayabiliyor.

PRP tedavisi ile saçları güçlendirmek mümkün

Mevsim geçişlerinde kalıcı saç kayıplarını önlemek adına, saça çeşitli tedaviler uygulanabiliyor. PRP tedavisi saçları güçlendirmek adına uygulanabilen en etkili tedavi olarak kabul ediliyor. PRP tedavisi yaş ve cinsiyet fark etmeksizin, saçlarını güçlendirip saç kayıplarını önlemek isteyen herkese yapılabiliyor. PRP tedavisinde kişinin kendi kanından bir miktar alınıp, saç kökleri için gerekli olan vitamin ve minerallere ayrıştırılırken, saçın gelişimi için gerekli olan kolajen oluşumu sağlanıyor. Birkaç seans yapılan PRP uygulaması ile zarar görmüş saç köklerinin onarımı sağlanabiliyor. Bu yöntemle, özellikle mevsim değişimlerinden dolayı oluşabilecek saç dökülmeleri önlenmiş oluyor.

En etkili çözüm: Saç ekimi

Gerekli saç bakımları uygulanmamış ve saç güçlendirilmemişse, dönemsel olarak dökülen saçların yerine yenisi çıkmayabiliyor. Mevsimsel olarak yaşanan saç dökülmelerine müdahale edilmediği takdirde telafi edilemez saç kayıpları yaşanabiliyor.

Medikal Direktör İbrahim Çevik, saç dökülmesinde en kalıcı tedavinin saç ekimi olduğunu belirtiyor. Çevik, tek seans yapılacak saç ekimi işlemi ile ekilen saçların ömür boyu kalıcılık sağlayabileceğinin altını çiziyor. Saç ekim operasyonları, sonrasında herhangi bir iz kalmaması ve kısa sürede en etkili sonuca ulaşılmasından dolayı en sık tercih edilen estetik operasyonlar arasında yer alıyor.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi
Accept !
Footer Link | Sponsor-Reklam
Bumerang - Yazarkafe