Sofraların bereketi aşure'nin faydaları

0
Sofraların bereketi aşure'nin faydaları

Muharrem ayıyla birlikte evlerde aşureler pişmeye devam ediyor.  Lezzetli bir tatlı olmasının yanı sıra aşure,  aynı zamanda tam bir şifa deposu!

Sofralarımızın en özel tatlarından birisi olan aşure, manevi önemi kadar lezzetiyle de gönüllerde ayrı bir yere sahip.  Uzmanlar ise aşurenin sadece lezzetli değil aynı zamanda pek çok faydası olan bir tatlı olduğunun altını çiziyor.

APlus Beslenme ve Diyet Hizmetleri Koordinatörü Gülden Cömert “Aşure mutfak kültürümüzde bulunan en sağlıklı tatlılardan birisidir. Sadece lezzeti değil, aynı zamanda enerji vermesinin yanı sıra besin değerinin yüksek olmasına kadar pek çok fayda sağlıyor.” diyor.

Aşurenin diğer faydalarına da değinen Cömert, bunları şöyle sıralıyor;

Tam Bir Vitamin Deposu

Aşure tam bir vitamin ve mineral deposu… Besin kaynaklı yüksek protein bakımından da oldukça önemli bir tatlı. Diğer yandan kullanılan malzemeler kötü kolesterolü düşürmek için destekleyici.

Çocuklar için Faydalı

İçinde bulunan besinler enerji verirken aynı zamanda vitamin, mineral yoğunluğuyla da çocuklar için çok faydalı.  Özellikle zihin gelişimleri ve büyümelerini destekleyici bir tatlı... Ancak tatlı olduğu için çocuklara verirken ölçü kontrolü mutlaka yapılmalı.

Sindirim Sistemini Düzenler

İçinde bulunan tahıllar, tohumlar ve kurutulmuş meyvelerden gelen yüksek lif oranı aşureyi sindirim sistemimiz içinde oldukça faydalı bir yiyecek haline getiriyor. İçerdiği yüksek lif oranı sayesinde kabızlık gibi rahatsızlıklar içinde önemli bir önleyici.

Hazımsızlığı Önler

Aşurenin, içerdiği lifler sayesinde hazımsızlığa da iyi geldiği biliniyor. Bol posa içermesi; içinde baklagiller, incir, kuru kayısı gibi bağırsak hareketlerini hızlandıran besinlerin olması aşureyi hazımsızlık konusunda sorun yaşayanlar için ideal bir tatlı yapıyor.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi
Accept !