Çeşitli ilişki problemlerine pratik çözümler!

0
Çeşitli ilişki problemlerine pratik çözümler!
Sizlere ilişki problemlerini nasıl çözeceğiniz konusunda pratik bilgiler.


Bir çok kişi ilişkilerinizde sorun yaşıyor olabilirsiniz.Bu sorunların birçoğunun çözümü mevcut ve yapması da zor değil. İşte size en sık görülen ilişki problemlerini nasıl çözeceğiniz ve aşk hayatınızı nasıl geri alabileceğiniz konusunda pratik bilgiler.

İlişkilerinde, eninde sonunda birkaç engebeyle karşılaşmayan çift sayısı çok nadirdir. Uzmanlar, eğer bu problemlerin neler olabileceğini önceden kestirebilirseniz, fırtınayı atlatma şansınızın artacağını söylüyor.

Normal olarak bir çiftin hayatlarını birleştirmeden önce belli başlı bazı konuları tartışması beklenir: para, ihtiyaçlar, aile yaşantısı gibi. Tabi ki öncesinde bu konuları konuşmuş olsanız bile, evlilik (veya uzun süreli birlikte yaşanılan bir ilişki) kesinlikle düşündüğünüz gibi olmayacaktır.

'Evlilikteki Dönüş – The Marriage Turnaround' kitabının yazarı, evlilik ve aile terapisti Dr. Mitch Temple'a göre, her evlilikte sorunlar çıkmasına rağmen, bu sorunları idare etmede başarılı olan çiftler aşklarını devam ettirebiliyorlar. Evlilik süresince çabalayarak, problemleri çözmeye uğraşarak, ve günlük yaşamdaki karmaşık konuların etrafından ustaca sıyrılmayı öğrenerek başarı kazanıyorlar.

İşte bazı sıkça görülen sorunlar ve bunların nasıl çözüleceği hakkında ipuçları:

İlişki Problemi: İletişim

'Aileleri Kaynaştırmak – Blending Families' kitabının yazarı Elaine Fantle Shimberg, 'Bütün ilişki sorunları zayıf iletişim becerisinden çıkar. Cep telefonunuzu kontrol ederken, TV izlerken veya bir indirim mağazasında dolanırken, iletişim kurulamaz.' diyor.

Sorun giderici stratejiler:

- 'Zaman yaratın. Evet, gerçek bir buluşma ayarlayın. Eğer birlikte yaşıyorsanız, cep telefonlarınızı titreşime alın, çocuklarınızı yatırın ve ev telefonunuza telesekreter cevap versin.' diyor Shimberg. Gerçekten ona zaman ayırın.
- Eğer sesinizi yükseltmeden konuşamıyorsanız, sizi bağırırken görürlerse hoş hissetmeyeceğiniz yerlerde tartışın. Kütüphane, park, restoran gibi. Evet yanlış duymadınız, bağırmak sizi utandırabilir ve bu da sesisini alçatmanızı sağlar . Bu sayede kendinizi zorlayarak da olsa düzgün bir iletişimin ilk adımları atılabilir.
- Bazı tartışma kulları koyun. Bir taraf diyeceklerini bitirmeden söz kesmemek, 'Her zaman böyle yapıyorsun.', 'Hiçbir zaman şöyle yapmıyorsun.' gibi cümleleri yasaklamak gibi.
- İletişimimin büyük bir kısmının dinlemek olduğunu unutmayın ve vücut dilinizin bunu yansıtmasını sağlayın. Yani kağıtlara bir şeyler karalamayın, saatinize bakıp durmayın, tırnaklarınızı kemirmeyin vb. Kafanızla onaylayın ki karşınızdaki kişi mesajın yerine ulaştığına emin olsun. Eğer gerek duyarsanız cümleyi yineleyin. Örneğin; 'Anladığım şu ki ikimizin de çalışıyor olmasına rağmen senin evde daha fazla iş yaptığını söylemek istiyorsun.' gibi. Eğer haklıysanız, karşınızdaki onaylayabilir ve aslında karşınızdakinin asıl demek istediği 'Hey, devamlı arkanı toplamak zorunda bırakarak bana çok daha fazla iş çıkartıyorsun!' ise bile bunu daha nazik bir biçimde söyleyebilir.

İlişki Problemi: Seks

Amerika'da yayınlandığı ilk günden itibaren ilişkilere mantıklı çözümler getiren bir kaynak olarak bakılan kitap 'Lütfen Hayatım, Bu Gece Olmaz – Please Dear, Not Tonight' yazarı Fay, 'Birbirlerini seven partnerler bile sekste uyumsuz olabilirler. Bu sorunlar bize kadınlarında erkeklerin de aslında cinsellik eğitimi ve kendi seksüel farkındalığının yetersiz olduğu gerçeğini veriyor.'Ancak yine de seks yapmak belki de vazgeçmemiz gereken en son şey. Seks bizi birbirimize yaklaştıran, vücutlarımıza fiziksel ve zihinsel olarak yardım eden hormonları açığa çıkarır ve sağlıklı bir çiftin arasındaki kimyayı canlı tutar.' diye de ekliyor.

Sorun giderici stratejiler:

- Fay'e göre çözüm; 'Plan, plan, plan'. 'Bir günde uzlaşın. İlla ki iki tarafın da yorgun olacağı bir gece olmasına gerek yok" diye öneriyor Fay. 'Seksin tarihi bir kere belli oldu mu, bu durum ilgiyi arttırır.' diyor Fay ve bazı şeyler katmanın seksten alınacak keyfi de arttıracağını ekliyor.
- California'lı yüksek lisans sahibi fizyoterapist Allison Cohen ise, ayrıca partnerinize onun neyin tahrik ettiğini sormanızı ve kişisel bir 'seks listesi' hazırlamanızı öneriyor. Tabi ki aynı şeyi partnerinizin de yapması kaydıyla. Birbirinizin gerçekte nelerden tahrik olduğunuzu öğrenin. Cevaplar sizi şaşırtabilir. Listeleri karşılaştırın ve iki tarafın da hoşuna gidecek yeni senaryolar üretmekte kullanın.

İlişki Problemi: Para

Para problemleri, yüksek düğün masrafları yüzünden düğün yeminleri edilmeden çok daha önce bile başlayabilir. Amerikan Ulusal Kredi Danışmanlık Vakfı (NFCC), özellikle para sıkıntısı olan çiftlere düğünden önce finansal durumları hakkında uzun bir konuşma yapmalarını öneriyor.

Sorun giderici stratejiler:

NFCC uzmanları, bu çok gereken konuşma için şu tavsiyeleri veriyor:
- Şu andaki finansal durumunuz hakkında dürüst olun. Eğer işler kötüye giderse, aynı hayat tarzını devam ettirmek gelir kaybınız inanılmaz bir dereceye ulaşana kadar sürer.
- Konuya bir savaş gibi yaklaşmayın. Bunun yerine iki taraf için de uygun ve tehdit unsuru içermeyen bir zaman belirleyin.
- Bir tarafın çok harcayan, diğer tarafın da biriktiren karakterde olabileceğini, bu iki durumun da avantajları olduğunu ve karşınızdakinin eğilimlerden bir şeyler öğrenebileceğinizi kavrayın.
- Borç veya gelir saklamayın. Masaya son alınan kredi raporunuzu, banka duyuruları, ödeme emirleri, sigorta poliçeleri, borçlar ve yatırımlar gibi dokümanlarınızı getirin.
- Karşınızdakini suçlamayın.
- Tasarruflarınızı biriktiren ortak bir bütçe hazırlayın.
- Kimin aylık hangi faturaları ödemekten sorumlu olacağına karar verin.
- İki tarafa da belli bir miktar parayı kendi kararıyla harcama konusunda izin verin.
- Uzun ve kısa vadeli hedeflerde uzlaşmaya varın. Kişisel hedeflerin olması iyi bir şey ama ailevi hedeflerinizi de düşünmeniz gerek.
- Eğer gerekli olursa, ebeveynlerinizin yaşlandıklarında bakımıyla ve finansal ihtiyaçlarıyla ilgili neler yapabileceğinizi konuşun.

İlişki Problemi: Evdeki İşlerle İlgili Tartışma

'Günümüz ekonomisi nedeniyle bugünlerde çoğu çift dışarıda, hatta çoğu zaman bir işten fazla işte çalışıyor. Bu yüzden evin gerektirdiği işleri eşit şekilde bölüşmek çok önemli. '' diyor Prof. Dr. Paulette Koufmann Sherman. Sherman, 'Bütün Yönleriyle Flört: Çekim Kanununu Gönül İşlerinde Nasıl Kullanırsınız? – Dating From Inside Out: How to Use the Law of Attraction in Matters of the Heart' kitabının da yazarı.

Sorun giderici stratejiler:

- Evdeki ayrı işleriniz konusunda organize ve açık olun. Sherman, ''Yapılacak bütün işleri bir kağıda yazın ve kimin neyle ilgileneceğine karar verin.' diyor. Ama adil olun. İkinizin de işlerinin eşit olmasını sağlayın ki herhangi bir gücenme olmasın.
- Başka çözümlere de açık olun. Eğer ikiniz de ev işinden nefret ediyorsanız belki bir temizleme şirketini düşünebilirsiniz. Eğer biriniz ev işi seviyorsa diğer partner çamaşır ve bahçeyle ilgilenebilir. İki tarafa da adil geldiği sürece yaratıcı olabilir ve tercih kullanabilirsiniz.

İlişki Problemi: İlişkinizi Ön Plana Almamak

Eğer aşk hayatınızı canlı tutmak istiyorsanız, ilişkinizi hayatınızın odak noktası yapmak 'Kabul ediyorum' demekle bitmiyor. 'Evlilik Sihri: Bulun, Yakalayın ve Sürmesini Sağlayın – Marriage Magic:Find It, Keep It and Make It Last' kitabının yazarı, Prof. Dr. Karen Sherman, ''İlişkilerdeki şehvet duygusu zamanla kayboluyor. Bu yüzden kendinizinkini, önceliğiniz yapın.'diye belirtiyor.

Sorun giderici stratejiler:

- İlk beraber olmaya başladığınızda yaptığınız şeyleri yapın. Memnuniyetinizi gösteren hareketler yapın, birbirinize iltifat edin, gün içinde birbirinizle konuşun ve alaka gösterin.
- Gece buluşmaları ayarlayın. Takviminizde bu geceleri, hayatınızdaki diğer önemli olaylar gibi işaretleyin.
- Birbirinize saygı duyun. 'teşekkür ederim', 'minnettarım' gibi kelimeler kullanın. Bu, partnerinizin sizin onu düşündüğünüzü anlamasını sağlayacaktır.

İlişki Problemi: Fikir Ayrılığı

New York'lu fizyolojist Prof. Susan Silverman'a göre arada sırada oluşan fikir ayrılıkları hayatımızda kaçınılmazdır. RealAge.com.tr olarak Prof. Silverman'nın görüşlerini size aktarıyoruz.Onlardan kaçamazsınız ve yok sayamazsınız. Eğer çift olarak kendi kabusunuzda başrol oynamaya başladığınızı hissederseniz, bu zehirli rutine ara verme zamanı gelmiş demektir. Bu basit gerçekleri bilmek sinirinizi yatıştıracak ve duruma sakin bir bakış atmanızı sağlayacaktır.

Sorun giderici stratejiler:

'Fikir ayrılıklarını çözme yeteneği sizin ve partnerinizin daha yapıcı bir şekilde tartışabilmenizi sağlar.' diyen Silverman, şu tavsiyeleri veriyor:

- Kurban değilsiniz. Bir tepki vermek veya nasıl bir tepki vereceğiniz sizin seçiminiz. - Kendinize karşı dürüst olun. Bir tartışmanın ortasındayken söyledikleriniz sonuca yönelik mi yoksa intikam amacı mı güdüyor? Eğer yorumlarınız suçlayıcı ve yaralayıcı ise derin bir nefes alıp strateji değiştirmeniz gerekir.
- Değişin. Eğer tepkileriniz geçmişte size acı ve mutsuzluk getirenlerle aynıysa, bu sefer de farklı bir sonuç bekleyemezsiniz. Ufak bir değişim bile çok şey ifade edebilir. Eğer genelde karşınızdaki konuşmasını bitirmeden hemen kendinizi savunmaya geçiyorsanız, bu sefer bir-iki dakika bekleyin. Bu ufak değişimin nasıl bütün tartışmanın şiddetini değiştirdiğini görüp şaşıracaksınız.
- Biraz taviz verip çok şey kazanın. Hatalı olduğunuzda özür dilemeyi deneyin. Zor olduğu kesin, ama bir şans verin ve sonunda ne kadar mükemmel bir şey oluyor görün.
Silverman, ''Hiç kimsenin davranışını tamamen kontrol edemezsiniz.' diyor. ''Değiştirebileceğiniz tek davranış kendinizinki...'

İlişki Problemi: Güven

Güven bir ilişkinin temel taşlarından biridir. Partnerinize güvenmemenize neden olan bazı davranışlar mı var veya sizin içinizde başkalarına güven duymanızı engelleyen çözülmemiş sorunlar mı var?

Sorun giderici stratejiler:

- Tutarlı olun.
- Dakik olun.
- Yapacağım dediğiniz şeyi yapın.
- Partnerinize ya da başkalarına, ufak beyaz yalanlar bile söylemeyin.
- Bir tartışmada bile adil olun.
- Karşınızdakinin duygularına karşı hassas olun. Aynı şekilde düşünmek zorunda değilsiniz ama partnerinizin hislerini küçümsemeyin.
- Arayacağınızı söylediğiniz zaman arayın.
- Geç kalacağınızı söylemek için arayın.
- İşlerde payınıza düşeni yapın.
- Bazı şeyler ters gittiğinde aşırı tepki göstermeyin.
- Eski dosyaları tekrar açmayın.
- Asla geri alamayacağınız şeyler söylemeyin.
- Kıskanç olmayın.
- Partnerinizin sınırlarına saygılı olun.
- İyi bir dinleyici olun.

'İlişkilerin iniş ve çıkışları olmasına rağmen, evlilik problemlerinden tamamen kurtulmak olmasa bile onları en aza indirmek için iki tarafın da yapabileceği şeyler var.'' diye konuşuyor psikolog Karen Sherman. Gerçekçi olun. Eşinizin sizin bütün ihtiyaçlarınızı karşılayacağını ve bu ihtiyaçları sormadan anlayabileceğini düşünmek, bir beyaz atlı prens veya prenses masalıdır. Neye ihtiyacınız olduğunu direk olarak sorun.

Mizah duygunuzu kullanın. Boş vermeyi ve eğlenmeyi öğrenin. Ayrıca ilişkiniz üzerinde çalışmaya ve ilişkinizin neye ihtiyacı olduğunu anlamaya istekli olun. Başka birisiyle daha iyi olacağını düşünmeyin, iletişim yeteneklerinizin eksikliğinden dolayı bu ilişkinizdeki aynı sorunlar, yeni ilişkinizde de var olacaktır.


✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi
Accept !