Duygularla yemek arasında bağlantı var

0
Dikkat ! Bazı yiyeceklerin bağımlılık yapma özelliği vardır... 

Örneğin çikolata gibi lezzetli yiyecekler yediğimizde, bedenimiz mutluluk hormono salgılar. Bu "ödül" belirli duygularla belirli yiyeceklerin eşleşmesine neden olur.

Yiyecekler, aynı zamanda düşünmek istemediğimiz konudan uzaklaşmamıza da yardımcı olur. Eğer gelecekteki bir olayı düşünüp endişeleniyorsanız ya da daha önce olmuş bir durumu tekrar sıkıntıyla hatırlıyorsanız, sizi rahatlatan yiyecekleri yiyerek dikkatinizi bu konulardan uzaklaştırabilirsiniz. Fakat bu, sadece geçici bir çözümdür. Maalesef yiyeceklerle işiniz bittiğinde, endişeleriniz fazla yemenin verdiği suçluluk duygusunun eklenmesiyle katlanarak geri dönecektir.

Yemekle mutlu olunmuyor
Sadece olumsuz duygularla değil, olumlu duygularla da yemek yeniyor. Mutlu olduğumuz zaman yemek yiyerek mutluluğumuzun daha da artacağına inanırız. Duygularımız ve yemek arasında, fark etmeden bir bağlantı kuruyor ve kendimizi buzdolabının önünde buluyoruz; yani mutluyken de sadece acıktığımız için değil, ruhsal etkenlerle de, fazladan yiyoruz.

Duygusal yeme probleminizi durdurmak için, aşağıdaki önerileri deneyebilirsiniz:

Gerçek açlık duygusunu tanımayı öğrenin. Açlığınız fiziksel mi, yoksa duygusal mı? Sadece birkaç saat önce yediyseniz ve mideniz de bir guruldama yoksa, muhtemelen gerçekten aç değilseniz.. Su içmeyi deneyebilirsiniz. Dışarı çıkıp temiz havada yürümek de, iyi gelecektir.

Sağlıklı yiyecekler atıştırın. Eğer öğünler arasında bir şeyler yemeye ihtiyaç duyuyorsunuz; taze meyve veya yağsız mısır, kuru meyve gibi yiyecekler tercih edin.

Dengeli bir beslenme programı oluşturun. Düzenli aralıklarla yemeye çalışın. Temel besin gruplarından olan yiyecek (tam tahıllı ürünler, süt ürünleri, sebze ve meyveler, beyaz et türevleri gibi) seçimlerini, öğünlerinizde bulundurmaya çalışın. Temel besinleri tercih ederseniz daha uzun süre tok hissedersiniz.

Sizi nelerin tetiklediğini bilin. Önümüzdeki birkaç gün, ne yediğinizi, ne kadar yediğinizi, yerken ne hissettiğinizi ve ne kadar aç olduğunuzu yazın. Zamanla, olumsuz yeme alışkanlıklarınızı ortaya çıkaran durumları görebilir ve bunları tetikleyen etkenlerden uzaklaşabilirsiniz.

Sağlıksız yiyecekleri etrafınızda bulundurmayın. Yüksek kalorili yiyecekleri kötüye kullanmamak için, onları evde bulundurmamaya dikkat edin.

Eğer aç veya üzgün hissediyorsanız, alışverişe çıkmayın.

Düzenli egzersiz yapın ve dinlenmeyi unutmayın. Bedeniniz dinlenmiş ve zinde olursa, ruh halinizi daha fazla kontrol edilebilir ve stresle daha etkili bir şekilde başa çıkabilirsiniz.

Yeme alışkanlıklarınızda yapmayı başardığınız pozitif değişimlere odaklanmayı unutmayın.

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi
Accept !
Dershane Ankara | Kızılay Dershane
Bumerang - Yazarkafe