Boyun ağrısından kurtulmanın yolları

0
Boyun ağrısından kurtulmanın yolları

Boyun ağrısının, çok şiddetli olmaması durumunda ilk birkaç gün ağrı kesici ilaç alarak, boyun ve sırta sıcak veya soğuk uygulama yaparak geçirilebileceğini belirten uzmanlar, bu uygulamalarla geçmeyen boyun ağrısı şikayetlerinde mutlaka uzman hekime başvurulmasını tavsiye ediyor.

Hisar Intercontinental Hospital Fizik Tedavi Uzmanı Prof. Dr. Lütfiye Müslümanoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, boyun ağrısının bir bulgu olduğunu, boyun fıtığı, boyun omurlarında kireçlenme, disk yapısında bozulma, duruş bozukluklarına ve strese bağlı kas gerginlikleri, zorlanmalar, tümör, enfeksiyon veya omurgada doğuştan olan bozuklukların boyun ağrısına neden olabileceğini söyledi.

Hareketsiz işlerde çalışanlar dikkat etmeli

Özellikle büro işi yapanlarda uzun süre belli pozisyonlarda kalındığı için, işe bağlı boyun ağrısına sık rastlandığını ifade eden Müslümanoğlu, “Boyun ağrısı çok şiddetli değilse ilk birkaç gün ağrı kesici ilaç alma, boyun ve sırta sıcak veya soğuk uygulama yapmak iyi gelebilir. Bu uygulamalarla geçmezse, uzman hekime başvurmak gerekir” dedi.

Boyun ağrısından korunma yöntemleri

Boyun ağrısından korunmak için birçok yöntemin uygulanabileceğini vurgulayan Müslümanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Uzun süre aynı pozisyonu koruyan işler yapıyorsanız, saat başı işinize mola verip, ayağa kalkıp biraz dolaşın, boyun ve sırt egzersizlerinizi yapmaya çalışın. Sırtınızı destekleyen büro sandalyesi kullanın, dik oturmaya çalışın, omuzlarınızla kalçalarınız aynı hizada olacak şekilde oturun. Bilgisayar kullanıyorsanız monitörün göz hizasında olmasına dikkat edin.

Dinlenirken ve yatarken düzgün pozisyon önemli

Gece yatarken boyundaki kavisi destekleyecek orta sertlikte bir yastık kullanın. Dinlenirken ve televizyon izlerken boyun ve sırt bölgenizin düzgün pozisyonda olmasına dikkat edin. Telefonu boynunuzla omzunuz arasında sıkıştırarak konuşma yapmayın. Haftada en az 2 gün 1 saate yakın yürüyün veya yüzün.”

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi
Accept !
Footer Link | Sponsor-Reklam
Bumerang - Yazarkafe