Gözler yaşın aynası!

0
Doktorların tavsiye ettiği dinlendirici adı verilen gözlüklerin yalan olduğunu söyleyen Prof. Dr. Halil Bahçecioğlu,"Göz, her bir saat çalışmada 15 dakika dinlendirilmeli.

Dinlendirici gözlük diye bir şey yoktur. Gözler uykudayken zaten dinlenir" diyor Florence Nightingale Göz Bölümü Başkanı Prof. Dr. Halil Bahçecioğlu kadınların göz sağlığı ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

*Gözü gün içerisinde dinlendirmek gerekir mi? Dinlendirici gözlük işe yarar mı?
Evet, dinlendirilmeli. Bir saatten fazla sürekli bilgisayar başında çalışan insanlarda uzağa bakarken zorlanma görülür. Bu nedenle her bir saat çalışmada göz, 15 dakika dinlendirilmelidir. 15 dakikalık süre içinde kısa aralıklarla boşluğa bakılabilir. Dinlendirici gözlük diye bir şey yoktur. Gözler uykudayken zaten dinlenir.

El işi gözü bozmaz!

*Menopoz, kadınların gözlerini nasıl etkiler? Gözler, menopozdan sonra mı bozulur?
Menopoz dönemi boyunca kadınlarda göz kuruluğu çok yaygındır. Bunun sebebi de menopoz döneminde hormon desteğinin azalmasıdır. Çünkü gözyaşı üretimi, prolaktin ve cinsiyet hormonlarınca kontrol ediliyor. Menopozdan sonra gözlerde yanma, batma, kızarma gibi şikayetlere yol açan kuruluk, hormon destek tedavisi ile düzeliyor. Göz kuruluğunun tedavisinde suni gözyaşı damlaları ve gözyaşı salgısını artırıcı damlalar kullanılıyoruz. Bu arada göz bozulmasının menopozla ilişkisi yoktur. Her insanda olduğu gibi yaşın ilerlemesi ile yakın görmeme menopozlu kadınlarda da görülür.

* El işi yapan kadınların gözleri daha mı çabuk bozulur? Neler yapmalılar?
El işi yapan kadınların gözü daha çabuk bozulmaz. Fakat hiç dinlenmeden çok uzun süre yakından el işi yapan kadınlarda, bir süre sonra uzağı görmede geçici problemler yaşanabilir. Bunun için 45 dakikada bir, 15 dakika el işine ara vermelerini ve sonra devam etmelerini öneririz.

Bol bol havuç yiyin!

* Daha iyi bir görüş için havuç yiyelim mi? Önereceğiniz besinler nelerdir?
Daha iyi bir görüş için havuç yiyelim. Ama sadece havuç değil, antioksidan özelliği olan yeşil bitkileri; çilek, nar ve yaban mersini gibi meyveleri tüketmek de yararlı olacaktır. Omega 3 içeren ceviz ve balık gibi besinler de göz sağlığı için yararlıdır.

Yeşil bitkilerin hepsi göz için büyük fayda sağlıyor!

*Maydanoz gözlere iyi gelir mi? Göz için özellikle tüketilmesi gereken bir besin var mı?
Tüm yeşil bitkiler içerdikleri antioksidan ve vitaminler nedeniyle göz sağlığı açısından yararlıdır. Maydanozun göz sağlığı açısından diğer yeşil bitkilerden çok daha fazla bir üstünlüğü yoktur. Ama yine de bol miktarda yenilmelidir.

Gözler yaşın aynası!
* Gözü gençleştirmek mümkün mü? Bunun için ne yapmak gerekir, nelere dikkat edilmelidir?
Gözü dışarıdan vitamin ve yararlı besinler ile takviye etmek gözün sadece daha yavaş yaşlanmasına yardımcı olur. Göz, yaş belirtilerini gösterdikten sonra bunu geri çevirmek yani gençleştirmek mümkün değildir.

*Renkli göz, lenslere zarar verir mi?
Renkli göz, lense daha çok güneş ışığı geçmesine izin verir. Böylece lens ne kadar çok güneş ışığına maruz kalırsa o kadar opaklaşır; saydamlığını kaybeder ve katarakt oluşumuna meyilli olur.

Botoks yanlış yapılırsa göz kapağını düşürüyor!

*Herkes botoks yapıyor. Sizce botoks kimler tarafından yapılmalı? Göz kenarlarına yapılan botoksu öneriyor musunuz?
Göz çevresi kırışıklıkları için geçici etkisi olan botoks uygulamasını öneriyoruz. Fakat uygulamanın göz çevresine kesinlikle göz hekimleri tarafından yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü yanlış bölgeye yapılması halinde 'ptosis' adı verilen göz kapağı düşmesi problemi ortaya çıkabilir ve hastanın birkaç hafta rahatsız olmasına sebep olabilir.

Mucize beklemeyin!
*Botoksla kaşlar yukarı kaldırıldığında gözlerde daha mı genç bir görüntü elde edilir?
Botoksla kaşlar yukarı kaldırıldığında kırışıklıklar da ortadan kalktığı için daha genç bir görüntü oluşur. Fakat botoks bir mucize değildir. Sizi 20 yaşındaki görüntünüze çevirmez. Sadece dört-beş ay süreyle göz çevresinde daha genç bir görüntü sağlar. İnjeksiyonları tekrarlama şansımız her zaman vardır. İKİ

Günde etki gösterir
*Daha çok kadınlarda görülen göz kapağı problemi botoksla ne kadar ertelenir?
Botoksun etkisi, uygulamadan iki-üç gün sonra ortaya çıkar. Yaklaşık olarak dört-beş ay sonra sonlanır. Tekrarlayan uygulamalarla etki süresi bir müddet daha uzun olabilir. Ama etki tamamen geri dönüşlüdür.

Şapka ya da güneş gözlüğü taksınlar!
*Siz, güneş gözlüğü kullanmıyorsunuz. Neden? Güneşin zararlı etkilerinden nasıl korunacağız?
Ben, pek gözlük kullanmıyorum. Ancak açık havada uzun süre kalan kişilerin de güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından korunmasını öneriyorum. Bu bir şapka ile olabildiği gibi güneş gözlüğü ile de olabilir.

*Kadınların gözleri daha mı dayanıklıdır?
Kadınlarla erkeklerin gözlerinin dayanıklılığı açısından ciddi bir fark yok. Katarakt, göz tansiyonu ve sarı nokta gibi ciddi göz hastalıklarının çoğunda kadın veya erkek üstünlüğü olduğunu söylemeyiz.

Açık renk gözler aslında defodur
*Açık renkli gözler, dış etkenlerden daha mı kolay etkilenir?
Açık renkli göz, güneş ışığı açısından bir dezavantajdır. Ancak diğer dış etkenlerden koyu renkli gözlere göre daha çok etkilenmez. Renkli göz, insanlar arasında çok istenen bir şey olmasına rağmen aslında gözün anormal bir durumudur. Normal olan koyu renk gözün pigment kaybetmiş halidir. Yani aslında açık renk göz, defolu gözdür.

Aynı etkileri alır!
*Peki renkli gözün koyu renk gözlerden güneş ışığı geçirmek dışında başka da dezavantajları var mı?
Hayır. Renkli göz, güneş ışığı dışında dış etkenlerden diğer koyu renk gözler kadar 

Kaynak:Sabah - Internet

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi
Accept !