Gebelikte oluşan çatlaklardan korunmak

0
İşte gebelikte çatlak oluşumunu önlemenin yolları...

Çoğu gebenin korkulu rüyası gebeliği süresince göbeğinde ve kalçalarında çatlaklar oluşmasıdır. Bu çatlakların ortalama olarak 100 gebeden 90’ında görüldüğü söylenmektedir. Peki anneler görüntü olarak sıkıntı yaratan bu çatlaklardan korunabilir mi? Her derdin bir dermanı olduğu gibi gebelikte oluşan bu çatlaklardan da korunmak mümkündür.

Gebelikte bebeğin rahim içinde büyümesine bağlı olarak annenin karın derisi gerilir. Derinin katmanlarında meydana gelen hasar sonucunda ise gözle görülebilen çatlaklar oluşur. Öncelikle gebelerin, karın bölgesi derisinde bu hasarın meydana gelmesini engelleyebilmek için sağlıklı, elastik ve nemi istenilen düzeyde olan bir cilde sahip olmaları gerekmektedir. Şüphesiz ki bunda genetik yatkınlığın büyük rolü vardır. Ancak sağlıklı ve dengeli beslenmenin sağlıklı bir cilde kavuşmak için bir kural olduğu da gerçektir. Sağlıklı bir cilde sahip olabilmek ve bu döneminde çatlaklardan korunmak için yapmanız gerekenleri şöyle sıralayabiliriz;

*Gebelik döneminde kilo alımlarınızı kontrol edin. Ani ve fazla alınmış kilolar göbek çatlaklarına neden olacaktır. Gebelik süresi boyunca düzenli ve yavaş yavaş kilo alabilmek için bir diyetisyene danışabilirsiniz.

*Düzenli olarak günlük en az 8-10 su bardağı su için. Vücudumuzun yüzde 60’ının sudan oluştuğunu ve tüketilen suyun belli bir miktarının derimiz tarafından tutulduğunu unutmayın. Özellikle derimizin nemini ve elastikiyetini sağlayabilmek için günlük su tüketimi çok önemlidir.

*A, C ve E vitamininden zengin olan besinleri tüketin. Antioksidan özellikleri olan bu vitaminler derimize esneklik veren elastin ve kollojen yapılarının sağlıklı olabilmesi için gereklidir. Özellikle A vitamini eksikliği deride kuruma ve pullanmaya neden olabilir. Kuruyan deri gerildiğinde çatlaklar meydana gelir. Bu vitaminleri alabilmek için de günlük beslenme listemizde yumurta, et, balık, özellikle kırmızı ve turuncu renkte olan meyve ve sebzeler, yeşil yapraklı sebzeler, tahıllar yada kurubaklagiller bulunmalıdır.

*Gebelik döneminde haftada 2 defa balık tüketin. Balıkta bulunan omega-3 yağ asitleri bebeğinizin beyin gelişimini desteklerken bir yandan da balıktaki A vitamini cildinizin sağlığını güçlendirerek, çatlak oluşumuna karşı sizi korumuş olur.

*Beslenmenin yanı sıra düzenli olarak kullanılan nemlendirici kremler de cildinizin yumuşamasına yardımcı olarak çatlak oluşumunu engelleyebilmektedir.

Gebeliğin sizde ömür boyu bıraktığı izlerden biri olan göbek ve kalça bölgesi çatlakları çoğu kadının korkulu rüyasıdır. Hayatınızda birkaç kere yaşayabileceğiniz bu muhteşem dönemi sıkıntısız bir şekilde atlatabilmek için tek yapmanız gereken günlük beslenme programınızda birkaç ufak değişiklik olacaktır. Çatlaksız bir gebelik dönemi dileğiyle...

Dyt. Başak Demirhan

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi
Accept !