Peeling için önce bunları okuyun

0
Ne çok yağlı, ne de çok kuru; son derece dengeli cildiniz, aynı zamanda, çok sağlıklı birde savunma mekanizmasına sahip.

Cildinize yapacağınız en büyük iyilik düzenli olarak peeling ürünleri kullanmak..

Normal cilt tipi

Ne çok yağlı, ne de çok kuru; son derece dengeli cildiniz, aynı zamanda, son derece sağlıklı birde savunma mekanizmasına sahip. Bu avantaj sayesinde hemen her türlü ürünü kullanmanız mümkün ama bir tanesi var ki, en büyük farkı kesinlikle o yaratacak.

En iyi seçim: Glikolik asit içeren bir serum, peeling ürünü ya da temizleyici. Alfa Hidroksi Asitleri yani AHA ailesinin bir parçası olan bu süper küçük molekül derin katmanlara inebilir ve ölü hücreleri, son derece hızlı bir şekilde elimine edilebilir. Glikolik asit içeren ürünlerden maksimum fayda sağlamak için, peeling ürünün en az iki kez deneyip sonra günaşırı uygulamanız gerekli. İkinci bir yolsa, peeling ürünü yerine yine glikolik asit içeren bir temizleyici her gün, düzenli kullanmak.

Yağlı cilt tipi

Tıpkı normal cilde sahip kadınlar gibi siz de, her türlü peeling ürününü rahatça kullanabilirsiniz. Cildinizin üzerindeki doğal yağ tabakası sizi aşırı kuruma ve tahrişten koruyacaktır.

En iyi seçim: Salisilik asit içeren tonikler. Her işi yapan bu becerikli madde, cildi siyah nokatalara ve sivilcelere de neden olan ölü hücrelerden arındırarak, derinlemesine temizliyo. Bu tip bir ürün seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise, ürünün yüksek konsantrasyonlu bir tonik olması; böylece ürün cilt yüzetinde daha fazla kalabilecek ve suyla akıp gitmeyecek. Oysa salisilik asit içeren pek çok ürün temizleyici formunda sunuluyor ve temizliyiciler de, ne yazık ki, cilt yüzeyinde, tonikler gibi, etki edecek kadar uzun süre kalamıyor.

Kuru cilt tipi

Kendisini korumak için yeterli miktarda koruyucu yağ salgılamayan cildiniz, salisilik ya da glikolik aside karşı toleans göstermeyecektir. Fakat elbette, bu cilt tiplerini daha nazik bir şekilde soymanın ve onu ölü hücre katmanlarından kurtarmanın bir yolu var. Üstelik ölü hücreler oluşturdukları kalın tabakayla nemlendirici kremlerin emilimini de önlediği için peeling kuru ciltlerde ayrı bir önem taşıyor.

En iyi seçim: Enzim içeten ürünler. Greyfurt, balkabağı ve ananas gibi meyveler ve cildin yüzeyinde biriken ölü hücre katmanlarını kolayca çözecek bazı enzimler içerirler. Bu ürünlerin diğer iyi bir özelliği de, ölçüyü kaçırmanın pek mümkün olmaması. Yani etkilerini sürüldükten 5 dakika sonra yitirdikleri için asla gereğinden fazla bekletip, cildinize zarar veremiyorsunuz. Enzim içeren ürünleri kullanmaya haftada bir kez uygulama yaparak başlayabilirsiniz. Sonra uygulama yaptığınız günlerin sayısını birer birer artırabilir ve cildiniz ürüne alıştığı zaman günaşırı periyoduna geçebilirsiniz.

Hassas cilt tipi

Tanecikler ya da kimyasal maddeler içeren her türlü ürün cildinize aşırı sert gelebilir ve tahrişe yol açabilir. Bu nedenle, herkese kıyasla çok daha dikkatli olmanız, ilk kez kullanacağınız her türlü ürünü öncelikle kolunuzun içinde denemniz gerekir. Eğer ürün kolunuzda herhangi bir reaksiyona yol açmıyorsa onu güvenle yüzünüze de sürebilirsiniz.

En iyi seçim: Sentetik parçacıklar içeren kremsi peeling ürünleri. Losyon kıvamında ve içinde yumuşak, sentetik tanecikler bulunan peeling ürünleri, hassas cildiniz için çok daha uygun olacaktır. Bu tip bir ürün seçerken etiketlerde aramanız gereken anahtar kelimelerde 'ince mikrotanecikler ya da jojoba tanecikleri' olmalı. Bu ürünü yumuşak, dairesel hareketlerle yüzünüze sürmeli ve işlemi en fazla haftada bir günle sınırlamalısınız. Herhangi bir reaksiyon durumunda uygulamayı daha da seyrek yapmanız gerekebilir.

Kaynak:iVillage
Alıntı:Leyditurk

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi
Accept !