Daha çok uyuyun, daha az kilo alın

0
Verilen kilolarınızı korumak için bazı davranışları beslenme alışkanlığı haline getirmelisiniz.

Daily Science dergisi ile internet sayfasından derlenen ve ideal kiloda kalabilmenin ipuçlarını veren öneriler şu şekil sıralanıyor.


Yemeklerinizin saatlerini ayarlayın: Kronometrenizi 20 dakikaya ayarlayın. Bu, kendinizi 'yavaş yiyenler' den olmak için eğitmenizin ilk adımı olacak. Bu karmaşık bir diyet planının,en temel parçasıdır. 20 dakikadan erken bitirmek yasak! Bu yüzden yemeği küçük lokmalara ayırın ve çok defa çiğneyin. Böylelikle hem çabuk doyacaksınız, yani sofradan tok kalkacaksınız hem de sindiriminize ağızdan başlayacaksınız.

Daha çok uyuyun, daha az kilo alın: Ekstra 1 saat uyumak yılda 7 kilonun verilmesine yardımcı olur. Burada sözü edilen şey aslında, kişinin kalori yani enerji ihtiyacını uykudan karşılaması halinde, güç toplamak için yiyeceklere yönelmeyi kesmesidir. Uykunun "uzun" değil, vücudun ihtiyacını karşılayacak nitelikte olması çok önemlidir. Bu aynı zamanda vücut ısısını da düzenlediği için yağ alımı da azalır.

Sofranızda çeşit çeşit sebzeler, büyük tabaklar: Sizi doyurmayan küçük, yetersiz ve kalori dolu bir porsiyon yerine sofranızı doyana kadar yiyebileceğiniz birkaç çeşit sebzeyle donatın. Buharda, fırında, çiğ, soslu olarak tüketebileceğiniz çeşitli sebze tabakları 1 porsiyon başka türden yemekten daha göz ve karın doyurur.

Çorba gelir, kilo gider: Yemeğe başlamadan önce içeceğiniz 1 kase çorba, sofraya çok aç oturmanızı engelleyecektir. Ayrıca çeşitli sebze ve baklagillerden oluşan bir çorba hem çok besleyici hem de düşük kalorili olacaktır. Yalnız, krema, un ve nişasta katkılı çorba türlerinden bu anlamda kaçınmak gerekir.

Tam tahılı hayatınıza sokun: Beyaz olanların yerine kepekli (esmer) alternatifleri tercih edebilir, lif alımınızı arttırarak vücudunuzdan su ve yağ atabilirsiniz. Üstelik tam tahıllı tercihler besin değeri olarak diğer türlerden daha zengindir. Tam tahıllı unla hazırlanmış bir pizza, waffle veya makarna beyaz unla hazırlanmış olanlarla bir olur mu?

Şarküteriden uzak durun: Kahvaltı ve diğer öğünlerde yüksek tuz ve yağ katkıları ile hazırlanan şarküteri ürünlerinden uzak durun. Böylelikle nereden bakarsanız 100 kötü kaloriyi almaktan kurtulursunuz.

Sevdiğiniz kıyafetler gözünüzün önünde olsun: Giyinmeniz için 'fit' olmanız gereken kıyafetlerin göz önünde olması sizi 'fit' tutmak için motive eder. Vücut ölçülerinizle ilgili bir hedef ve ideal oluşturmanızı sağlar.

Sosunuzu ve pizza malzemelerinizi değiştirin: Makarna sosu ya da pizza malzemesi olarak şarküteri ürünlerini tercih etmek yerine sebze, mantar ya da beyaz et gibi seçeneklere yönelin! İçine pişerken yağ eklemek yerine pizza veya makarnanız piştikten sonra 1 tatlı kaşığı zeytinyağı gezdiriniz.

Şekerli ve gazlı içecekler yerine: "Sıfır" kalorili içecekler, kalori olarak bir şey ifade etmeseler de vücutta su tutulmasına neden olur, zaman içerisinde aspartam içeriği nedeniyle tatlı isteğine yol açar. Bunlar yerine taze limonata, ayran, soğuk meyve çaylarını tercih ediniz.

Kısa tombul bardak yerine, ince uzun bardak: Bu sayede yüzde 25 ile yüzde 30 daha az şekerli içecek tüketip daha çok doyum elde edebilirsiniz.

Alkolü sınırlayın: Alkol tüketiminizi sınırlayın. Küçük porsiyonlar halinde alkol tüketin. Alkol oranı düşük içecekleri tercih edin. Mayalanmış olanlardan çok fermente edilmişleri tercih edin, damıtılmış olanlardan uzak durun. Haftanın en fazla 2 günü alkol alın. Eğer bir sosyal içiciyseniz ortama 1 bardaktan küçük yudumlar alarak katılın ve geceyi 1 bardakla tamamlayın.

Yeşil çay için: Yeşil çay içmek iyi bir kilo verme metodudur. Yeşil çayın kalori yakma performansının yüksek olduğu bilinmektedir.

Zihninizi dinginleştirin: Yasak tabaklara yönelmemizin temelinde psikolojik iniş çıkışlar yatar. Kimi zaman kendimizi yatıştıracak ve bizi yalnızca yemek düşündürtmeyecek sakin aktiviteler bulmalıyız. Yoga ve meditasyon en ideal olanlarıdır.

Evde yiyin: Evde pişen bir yemeğin hijyeni tartışılmaz, kalorisi de öyle…Dışarıda yemekten çok hoşlandığınız bir yemeğinin tarifini evde daha sağlıklı malzeme ve pişirme teknikleri ile ayarlayabileceğiniz gibi evde porsiyon ve içerikleri kendi isteğinizle ayarlayabilirsiniz.

Yerken "dur" düğmesine basabiliyor musunuz?: Bazı kişiler de doğal bir biçimde otokontrol vardır ve onlar durmaları gereken yeri bilirler. Onların sırrı şu: Çatalı ellerinden bıraktıktan sonra tek lokma bile almazlar,sohbet eder ya da sofrayı terk ederler.

Acı naneli sakız çiğneyin: Acı naneli sakız çiğnedikten sonra baştan çıkarıcıların lezzeti, o kadar da baştan çıkarıcı olmayacaktır.

Porsiyonlarınızı iyi ayarlayın: Sebze ve salatalar tabağın en geniş yerini alabilirler. Köşede kalan ufak nokta ise karbonhidratların veya etindir.
✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi
Accept !