Koruyucu kalkanınıza çok iyi bakın!

0
Vücudu her türlü zorluğa karşı koruyan, adeta bir kalkan vazifesi gören bağışıklık sisteminiz, sizin en önemli hazineniz.

Özellikle mevsim değişimlerinde ve stresin hayatınızdan eksik olmadığı günlerde zayıflayan bağışıklık sisteminizi güçlendirmekse elinizde.


Dengeli beslenin
Taze sebze ve meyveleri bolca tüketin. Çünkü bu gıdalar, vücudunuzun bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardım eden vitamin, mineral ve bitkisel besinler açısından çok zengin. Lifli bitkiler; özellikle brokoli, karnabahar ve kabak gibi sebzeler doğal antioksidan vazifesi görüyor. Sarımsakla vücudunuzu mikroplardan koruyup, bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Tahıllar ve kuru baklagilleri sofranızdan eksik etmeyin. Un, şeker ve yağ tüketiminizi düşürmeye çalışın. Et, balık, tavuk, süt ve süt ürünlerini de yeterli miktarda almayı unutmayın.

Bol su için
Vücudunuzun kendini yenilemesi, besinlerin hücrelere etki etmesi, atıkların boşaltılması ve virüs ile bakterilerin vücudunuza etki etmemesi için bol su için. Sıvı ihtiyacınızı çay ve kahve ile geçiştirmek yerine, suyu saf olarak tüketin. Günde 1.5 litreden az olmamak kaydıyla, üç litreye kadar su içebilirsiniz. Ama unutmayın, her şey gibi suyun da fazlası zararlı olabiliyor.

Uykunuzdan ödün vermeyin
Vücudunuzun direncini koruması, zararlı mikrop ve bakterilerle mücadele etmesi ve sağlığınız için uykunuza dikkat edin. İyi ve kaliteli bir uyku tüm gününüze etki edeceği gibi yaşamınızın daha düzenli olmasına da yardımcı olur. Mümkünse gün içinde ufak kaçamaklar yapıp, şekerleme de yapmaya çalışın.

Egzersiz yapın
"Spor salonuna gitmeye vaktim yok!"
diyenlerdenseniz yürüyüş sizin için iyi bir egzersiz olabilir. Kısa mesafelerde araç kullanmak yerine yürüyebilir, asansöre binmektense merdivenleri çıkıp, inebilirsiniz. Bu sayede hem kan dolaşımınız hızlanır hem de vücudunuzda birikmiş toksinler ter yoluyla atılır. Sauna ya da buhar banyosuyla da vücudunuzu toksinlerden arındırıp, zinde kalabilirsiniz. Dengeli bir kiloya sahip olmak da güçlü bir bağışıklık sistemi için olmazsa olmazlardan.

Strese "dur" deyin
Gülmek kadar iyi bir ilaç biliyor musunuz?
Mutluluğunuzun en önemli göstergesi olan gülmeyi hayatınızdan eksik etmeyin. Ailenize, sevdiklerinize, arkadaşlarınıza daha fazla vakit ayırıp yaşamın güzelliklerini tadın; günlük sıkıntılardan uzak durmaya çalışın. Bu sayede daha sağlıklı olmak elinizde.

İçki ve sigaradan uzak durun
İçki ve sigara tüketimi bağışıklık sisteminizi zayıflatmanın yanı sıra, sağlığınızın da en büyük düşmanlarındandır. Solunum sisteminiz, iç organlarınız ve hatta cildinize büyük zararları dokunan içki ve sigarayı tüketmemek bir yana, sigara dumanına maruz kalacağınız ortamlardan uzak durmak bile kendinize yapacağınız en büyük iyiliklerden biri olacaktır.
✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi
Accept !