Dünyayı Sarsan Virüs Kapıda!

0
Avrupa ve Asya grip salgınıyla boğuşuyor. En çok Fransa’yı ve Almanya’yı vuran grip salgını Türkiye'nin de kapısına dayandı!

Dünya Sağlık Örgütü grip salgınının 3 hafta içinde daha geniş alana yayılacağı uyarısında bulundu. Dünya Sağlık Örgütünü alarma geçiren salgın Türkiye’de de Sağlık Bakanlığı’nı harekete geçirdi.

2015 yılında grip salgınlarının en önemli nedeninin H3N2 virüsü olduğunu söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Hakko, “H3N2 en son 2012-2013 sezonunda karşımıza çıkmıştı. Ancak bu defa daha ağır seyir gösteriyor. Grip özellikle 65 yaş üstü kişileri etkiliyor, yaşlıların yüzde 60’ı hastaneye yatırılıyor. 0-4 yaş arası çocuklarda grip görülme sıklığı yaşlılardan sonra ikinci sırada yer alıyor. Kalp hastalığı, diyabet ve obezitesi olan kişiler de risk altında” dedi.

Gribin influenza virüslerinin neden olduğu solunum yolu enfeksiyonu olduğunu ve hastalığın burun, boğaz ve akciğerleri etkilediğini söyleyen Dr. Hakko, gribin hafif bir hastalıktan ölüme kadar risk taşıdığını dile getirdi.

Bu Belirtiler Varsa Dikkat!

• Ateş veya sıcak hissetme, titreme
• Öksürük
• Boğaz ağrısı
• Burun akıntısı veya tıkanıklık (daha az oranda)
• Kas ve vücut ağrısı
• Baş ağrısı
• Halsizlik, yorgunluk
• Bazı kişilerde kusma veya ishal olabilir, bu daha çok çocuklarda görülür.

Hastalık Daha Başlamadan Bulaşabiliyor

Gribin bulaşıcı bir hastalık olduğunu hatırlatan Dr. Hakko, “Hastalar öksürürken, burnunu çekerken veya konuşurken oluşan damlacıklarla hastalığı bulaştırabilirler. Grip virüsü hasta olan kişinin solunum sıvılarıyla kirlenmiş yüzey ya da objelere dokunduktan sonra ellerini ağzına, burnuna, gözlerine götüren kişilere de bulaşabilir. Hastalık başlamadan 1 gün öncesinden 5-7 güne kadar bulaşıcılığı devam eder. Bağışıklığı zayıf kişiler ve çocuklar daha uzun süre bulaştırıcı olabilir” dedi.

Başka Hastalıkları Tetikleyebilir

Gribin etkilerinin mevsime veya yıla göre değişiklik gösterdiğini belirten Dr. Hakko, “Hangi virüsün yaygın olduğu, ne kadar aşı yapıldığı, aşının ne zaman yapıldığı, aşının virüsle ne kadar uyum sağladığı gribin etkisinde rol oynar.
Bazı kişiler grip olduklarında daha ağır hastalık geçirir. Bunlar çocuklar, yaşlılar, gebeler, kronik hastalığı olan kişilerdir” diye konuştu.

Grip Aşısı En İyi Korunma Yöntemi

Gribin zatürre, kulak enfeksiyonları, sinüzit ve kronik hastalıkların kötüleşmesine yol açabileceğini söyleyen Dr. Hakko, mevsimsel gripten korunmak için aşılanmanın önemine değindi. Ekim ayı başında piyasaya çıkan grip aşısının en iyi koruma yöntemi olduğunu belirten Dr. Hakko, aşının her yıl düzenli yapılması gerektiğini dile getirdi. Dr. Hakko gripten korunmak için diğer yöntemleri şu şekilde sıraladı:

• Kalabalık ortamlardan uzak durun.
• Hasta olduğu bilinen kişilerle yakın temasta bulunmayın.
• Ellerinizi sık sık yıkayın.
• Hastayken kullanılan mendillerin ortada bırakılmadığından emin olun.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi
Accept !