Sakalınızı nasıl alırdınız?

0

Braun tarafından 6500 erkek üzerinde Avrupa’da gerçekleştirilen araştırmada sakal ve bıyık tercihleri belirlendi; İstanbul erkeklerinin yüzde 63’ü sakal ve bıyıktan vazgeçmezken favorileri tam sakal.

“Balbo”, “dudak altı sakal” veya “çenede şerit sakal”… Bunlardan bahsedildiğini hiç duymamış olabilirsiniz. Ancak yeni bir araştırmaya göre muhtemelen azınlıktasınız. Kişisel bakım markası Braun tarafından 6500 erkek üzerinde Avrupa’da gerçekleştirilen araştırma, İstanbullu erkeklerin yüzde 63’ünün belli bir sakal stiline sahip olduğunu gösterdi.

Sakal ve bıyık Beyoğlu’nda!
Taksim / Beyoğlu, İstanbul’da sakal ve bıyık açısından en popüler bölge. Erkeklerin yüzde 64’ü belli bir sakal ve bıyık tarzına sahipken yaklaşık yarısında tam sakal mevcut. Aralarında Jake Gyllenhaal ve Ryan Gosling’in de bulunduğı Hollywood aktörleri tarafından yakın zamanda popüler hale getirilen tam sakal, sakallı Türkler arasında da yüzde 45 ile açık ara en çok tercih edilen stil. Iron Man filminde Robert Downey Junior tarafından oynanan Tony Stark karakteri tarafından ünlendirilen “Balbo” ise araştırmaya göre en yaygın ikinci stil. Listesinin üçüncü sırasında Breaking Bad dizisinde Walter White tarafından bırakılan “bıyık ve keçi sakal” yer alıyor.

Favori sakal ‘out’!
Diğer stiller arasında, bir zamanlar popüler olan “keçi sakal” ve uyarlanmış hali “uzatılmış keçi sakala” diğer bölgelere kıyasla Levent / Şişli’de daha yaygın olarak rastlanıyor ve Hugh Jackman’ın canlandırdığı Wolverine karakterinin popülaritesini artırdığı kötü şöhretli “Favori sakalının” tüm İstanbul’da % 1’in altındaki yaygınlığı ile en az tercih edilen stil olduğu görülüyor.


Temiz tıraş Levent’te…
Levent/Şişli, İstanbul’da en çok temiz tıraşa rastlanan semt olurken, erkeklerin %61’inde buna rağmen sakal veya bıyık olduğu görülüyor. Taksim/Beyoğlu ise temiz tıraşın en az görüldüğü bölge olarak göze çarpıyor.

Mükemmel sakal için 44 gün
Türk erkeklerinin sakallarını “mükemmel” hale getirmek için ortalama olarak 44 güne ihtiyaç duydukları ortaya çıktı.

“Ya sakal gider, ya da ben!”
Görünen o ki, sakalı olanların çoğu bundan vazgeçmeyi düşünmüyor. Araştırmaya göre tek olumsuz taraf sakalın ilişkilerde yol açabildiği tuhaf sorun. Erkeklerin yüzde 40’dan fazlasının eşi, yüz kıllarını istemezken, 10 eşten biri sakaldan nefret ettiğini belirtiyor; hatta “ya sakal gider, ya da ben” tarzındaki ültimatomlar ile sakala savaş açıyor.

Yüzdelerle bıyık ve sakal…
• Arkadaşlarını takiben sakal bırakan erkekler yüzde 6’lık bir dilimdeyken, tıraş olmaktan daha rahat olduğu için sakal veya bıyık bırakanlar yüzde 42’lik bir dilimi kapsıyor.

• Sakal sahibi olan kişilerin yarıdan fazlasının bu sayede karşı cinsten daha fazla ilgi gördüklerine inandığı ortaya çıktı.

• Araştırma aynı zamanda erkeklerin yüzde 56’sının sakal bırakmanın arkadaşlarından çok sayıda övgü almalarını sağladığını ve yüzde 9’unun da sakal sayesinde iş yerlerinde daha başarılı olduklarını iddia edecek kadar ileri gittiklerini ortaya koydu.

• Sakal bırakmanın diğer olumlu sonuçları kendini olgun (yüzde 60) ve kendinden emin (yüzde 42) hissetmeyi içeriyor.

• Yaklaşık üçte bir katılımcı kendilerini daha seksi, yaklaşık beşte bir katılımcı ise kendilerini bir “alfa erkeği” gibi hissettiklerini belirtiyor.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi
Accept !