En lezzetli meyve sebzeyi seçmenin sırları

0
Meyve ve Sebzelerin En İyilerini Seçebilmek İçin Bilmeniz Gereken 13 Mühim Şey başlığı altında mutfak alışverişinin püf noktalarını derledik. Artık anne babalarımızın pazar ya da marketteyken kullandığı o sırları öğrenme ve mutfaktaki becerimizle daha da gururlanma vakti geldi. 

Yemek.com’un önerileri ile karpuzu kavunu uzun uzun koklayan, domatesi portakalı eliyle tartan, gerektiğinde eriği yere atıp kontrol eden bilinçli bir nesil yetişiyor!

“Nerede o eski şeftaliler, domatesler” diyenlerdenseniz, meyve sebzenin iyisini nasıl seçeceğinizi bilmiyor olabilirsiniz. Demek ki artık, annelerimizin babalarımızın onca yıllık deneyimlerini öğrenme ve alışverişte bir uzman olma vakti geldi. Yemek.com, en kaliteli, en taze ve leziz meyve ve sebzeleri nasıl seçeceğimizin sırlarını derledi. Bu sırlara kulak verdiğimizde hem o kadar para verip aldığımız sebze ve meyveler çöpe gitmeyecek hem de mutfağa daha da büyük bir gururla gireceğiz.

İlk kural, küçük olanı tercih etmek

Kuralların ilki her zaman küçüğü tercih etmek. Böylece hem hormonlu meyve sebze alma ihtimalini düşürmüş hem de daha lezzetli olanlardan seçmiş olursunuz. Tabii hakiki Çanakkale domatesi ya da Diyarbakır karpuzu almıyorsanız…

Daha ağır meyveler daha sulu olur

Meyve seçiminde ne kadar kusursuz gözüktüğüne değil ağırlığına dikkat etmek lazım. Kabuğunun çatlaklarla dolu olması her zaman kötüye işaret değil; bu meyvenin kabuğu çatlatacak kadar fazla sulu olduğunu gösteriyor. Örneğin nar seçerken hem ağır olmasına hem de renginin parlaklığına dikkat etmeli.

Ne kadar olgun olduğunu kokusu ele verir

Büyüklerimiz boşuna "Bu kavun değil ki koklayıp da alasın" dememişler. Bir meyvenin ne kadar olgun olduğunu anlayabilmek için altını koklamaktan çekinmeyin. Eğer iyi bir meyveyse güçlü bir koku yayacaktır.

İyi erik düşünce karpuz gibi çatlar

Yeşil eriğin sert olanları kaliteli ve lezzetlidir. Yere attığınızda çatlıyorsa bilin ki o en iyisidir. Parlak rengi de iyi eriğin işaretidir.

Şeftali göründüğünden daha ağır hissettirmeli

Şeftali küçük olsa bile göründüğünden daha ağırsa, bu meyvenin sulu olduğunun ve olgunlaştığının bir işareti. Alıp eve gittiğinizde çekirdeği şeftaliden kolaylıkla ayrılıyorsa doğru bir seçim yapmışsınız demektir. Kayısının da iyisi sert, rengi kızarık ve ele alındığında ağır olandır.

Karpuz ağır ve ayna gibi parlak olmalı

Kelek karpuz derdine son vermek için ellerinizi kullanın! Ağır, oturaklı, ayna gibi parlak kabuklara sahipse, o doğru karpuzdur. Sararmış ise güneşte çok durmuştur ve çürümektedir. Ayrıca hormonlu karpuzlarda ciddi bir nişasta kokusu alırsınız. Yine koklamayı ihmal etmeyin.

Kavun bu, koklayıp ve tartarak alacaksın

Ağırlık ve koku konusu kavunda da karpuzla aynı. Fakat kavun ile karpuzun farkı; kavunun karpuzun aksine bekledikçe ağırlaşması ve tadının güzelleşmesi. Aklınızda olsun.

Çileklerin iri olanı makbuldür

Çileğin şu an tam da mevsimi. Olgunlaşmamış çileği sert olmasından anlayabilirsiniz. Çileğin güneşte az duranı ve iri olanı makbul. Yapışık olmayanları tercih etmekte de fayda var.

Domatesin iyisi ağır, kırmızı ve ince kabuklu olur

Olgun ve iyi domatesi tepe kısmının çevresinde hafif yeşil çizgiler olmasından ayırt edebilirsiniz. Yuvarlak şeklini bozan sivri çıkıntılar varsa ve içi fazlaca boşsa hormonlu bir domatesi elinizde tutuyor olabilirsiniz.

Salatalığın sapı yeşil olanı tazedir

Salatalığın boyu büyüdükçe içi yumuşar ve tatsızlaşır. Şekilsiz, bir ucu kalın, bir ucu ince salatalıkların içi sünger gibi çıkar. Tazeliğini ise sapının yeşilliği ele verir.

Soğan sert ve kokusuz olmalı

Konu soğan olunca, koku prensibi değişiyor. Burada en az kokanı bulmak gerekiyor. Soğanın sert bir kokuya sahip olması onun çoktan filizlendiğini işaret eder ve bu da daha az sıkı ve daha az çıtır çıtır olduğunu gösterir.

Portakalın ince kabuklu ve parlak olanını seçmeli

Portakal alırken onları hafifçe sıkmaktan çekinmeyin. Büyüklüklerine göre ağır olan portakalların iyi çıkma olasılığı daha yüksek. Kuru ve hafif gözüküyorlarsa ise yeterince sulu olmamaları muhtemel.

Patates tazeyse tırnakla kolayca soyulur

Patatesin taze olup olmadığını anlamak için baş parmağınızla patatesin kabuğuna hafif bir baskı yapın, kabuğu kolayca sıyrılıyorsa ve içi sarıysa tazedir. Ayrıca aşırı gübre ve hormon kullanılan patatesler şekilsiz ve yumruları birbirine yapışıktır. Filizlenmiş patatesleri almamaya da dikkat edin.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi
Accept !