Buğday çimiyle tanışmadan sağlıklı yaşıyorum demeyin

0
Son günlerde sık sık karşımıza çıkan bir isim, buğday çimi… Bu sade görünümlü bitki, doğal gıdalara hasret kaldığımız, hızla akan yaşam içinde kendimize özen göstermeyi unuttuğumuz şu zamanlarda tam bir doğal ilaç görevi görüyor. 

Yemek.com, içeriğindeki klorofil, vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklığın en iyi dostlarından buğday çimini tüm yönleriyle ele alıyor.

Son dönemde hızla hayatımıza giren buğday çimi bir trend olmanın ötesinde, hayatımızda her an yer vermemiz gereken bir besin. Hem vitaminleriyle hem de doğallığıyla, doktorun yolunu unutmak için birebir olan bu besin hakkında tüm merak edilenleri Yemek.com Onu Öğrenmeden Geçen Günleriniz Biraz Eksikti: Buğday Çimi Nedir? başlığı altında derledi.

“Güneş konsantresi” olarak da biliniyor

Besin değeri olarak yarım çay bardağı buğday çimi suyu, 1,5 kilo yeşil yapraklı sebzeye eşittir. Vücuda sebze ve meyvelerden alınan vitaminlerin kat be kat fazlasını sağlar. İçeriğindeki yüzde 70 klorofil sayesinde güneş konsantresi olarak da bilinir. A, B, C, E vitaminleri, kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum içerir. Ayrıca B17 ile kanser hücreleriyle savaşır. Hatta kemoterapi gören hastalarda, buğday çimi suyu sayesinde kan değerlerinde düzelme olduğu da çeşitli araştırmalara dayanarak söylenir.

Buğday çimi, kanın pH dengesini düzenleyerek kanın alkali olmasını sağlar. Kanda taşınan oksijen miktarının artmasına yardımcı olur. Ayrıca vücuda enerji verir. Hem antioksidandır, hem anti-aging etkilidir. Sindirimi destekler, gaz ve şişkinlik gibi sorunları giderir. Diş sağlığını destekler. Son olarak, bağışıklık sistemini güçlendirir.

Buğday çimi yetiştirmenin püf noktaları

*Buğday çimini, çimenle karıştırmayın. Buğday çimi yetiştirmek için özel tohumlarından almak gerekiyor. Tohumlar internetten veya aktardan alınabiliyor.
*Orta büyüklükte bir tepsi ve toprak temin edin.
*Tohumları ıslatın ve 8-10 saat suda bekletin.
*Tepsiye ilk olarak 2-3 parmak kalınlığında toprak dökün.
*Toprağın üstüne 8-10 saat ıslattığınız tohumları yerleştirin. Tohumlar, toprağın üstünü tamamen kapatacak şekilde yerleştirmelisiniz. Aralarının açık olmamalı.
*Tohumları toprağa yerleştirdikten sonra tohumların üstüne tekrar 2-3 parmak kalınlığında toprak koyun.
*Sabah ve akşam tepsideki tohumlarınızı orta miktarda sulayın.
*Çimler çıkmaya başlayıp 10-15 cm boya ulaşınca kesebilirsiniz. Eğer düzenli olarak buğday çimi tüketmek istiyorsanız ikinci bir tepsi hazırlamak pratik olabilir.
*Buğday çimlerini direkt güneşe maruz bırakmamak ve küflenmeye karşı her gün mutlaka kontrol etmek gerekiyor. Buğday alırken aşurelik buğday almamaya ve mümkünse organik buğday almaya özen göstermeli. Ayrıca buğday yetişirken topraktaki tüm besinleri aldığı için, buğday çimi için kullanılan toprağı tekrar kullanmamak, her çimlendirmede mutlaka yeni toprak almak gerekiyor.

Suyunu içmek en pratik yöntem

Buğday çimi tek başına yenen bir bitki değil. En pratik yöntem buğday çimi suyu hazırlayarak içmek. Bunun için buğday çimleri ve biraz suyu blender’dan geçirmek, sonrasında karışımı tülbentten süzmek yeterli oluyor. Aksi tavsiye edilmedikçe günde yarım ya da 1 çay bardağı çim suyu içmek gerekiyor. Buğday çimini ayrıca salatalara ekleyerek yemek de mümkün. Ancak unutulmaması gereken şey, çimleri kestikten sonra buzdolabında en fazla 7 güne kadar saklanabiliyor oluşu.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi
Accept !