Kalın Bağırsak kanserinin riskini azaltan besinler

0
ABD'de de yapılan bir araştırmaya göre kalın bağırsak kanseri en sık görülen kanser tiplerinden ve yaklaşık 371 kişiye her gün teşhisi konmaktadır. Fakat araştırma sonucunun iyi yanı ise bu kanser tipi doğru ve sağlıklı beslenme ile önlenebilme ihtimali yüksektir. Peki bu kanser tipine yakalanmamak için nasıl beslenilmeli?

Yiyeceğimiz kırmızı et miktarı çok önemlidir. Örneğin haftada 500 gramın üstünde kırmızı et yemek, bu kanser tipi için büyük bir tehdittir.

Haftada iki ya da daha fazla gün alkollü içecek tüketimi de çok risklidir. Haftada bir gün maksimum iki içki ile sınırlı kalmak da bu kansere yakalanmamanın püf noktalarındandır.

Tahıl maddeleri ve lif içeren gıda tüketimi de riski önemli ölçüde düşürmektedir. Araştırmada günde yaklaşık üç porsiyon (90 gram) kepekli tahıl yenmesinin kalın bağırsak kanseri riskini yüzde 17 azalttığını belirttilmiştir.

Kahverengi pirinç veya tam buğday ekmeği gibi tahıllarını da günlük olarak tüketmek riski azaltmaktadır.

Sigara her kanser tipinde olduğu gibi, bu kanser tipinin de büyük düşmanıdır.

Fiziksel olarak daha aktif olan kişiler, çok az fiziksel aktivite yapanlara kıyasla riski daha düşüktür.
Edward L. Giovannucci, yani bu raporun baş yazarı ve beslenme ve epidemiyoloji profesörü: "Kalın bağırsak kanseri en sık rastlanan kanserlerden biri, ancak bu raporda insanların risklerini önemli ölçüde azaltmak için yapabilecekleri çok şey olduğunu gösteriyor" dedi.

Bir tane hayatımız var. Bu hayatı kaliteli ve uzun yaşabilmek için tüm sırlar doğada. Beslenmek ise bu işin en değerli noktası. Kendimizi sevelim ve sağlıklı beslenelim.

* Uzman Diyetisyen Nesrin Eriş

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi
Accept !