Kıyafet seçimi varis hastalığını tetikliyor

0
Yanlış kıyafet seçimi varis hastalığını tetikliyor.

Varis, günlük hayatı oldukça etkileyen hastalıkların başında geliyor. Yarattığı şikayetlerin yanında, tedavi için günlük hayatta yapılması gereken bir takım değişiklikler de hastalığın sıkıcı boyutlarını oluşturuyor.

Günlük iş hayatıyla bağdaşmayacak şekilde sürekli hareketli olma gereksinimi, yazın güneşten uzak kalma tavsiyelerinin yanı sıra giyim ile ilgili bir takım dikkat edilmesi gereken unsurlar, özellikle kadın hastalar için uyulması zor ancak bir o kadar da gerekli kuralları oluşturuyor.

Acıbadem Fulya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cem Arıtürk varis hastalarının giyim konusunda dikkat etmesi gerekenleri şöyle sıralıyor: "Bacaklardaki pasif ve yerçekimine karşı devam eden toplardamar akımının önünde engel olabilecek her türlü giysiden uzak durmak gerekiyor. Beli sıkı pantolonlar, gereğinden fazla sıkılan kemerler, vücuda form vermek için kullanılan korseler varis hastalığının oluşumunu kolaylaştırıyor ve varis hastalarında şikayetlerin ortaya çıkışını, belirginleşmesini hızlandırıyor.

Topuklu ayakkabılar ise ayrı bir başlıkta incelenmesi gereken bir konu. Sürekli giyilmedikçe ciddi sorunlara neden olmayan topuklu ayakkabılar, her gün ve uzun süre giyilecek olursa bacaklardaki kas gruplarının tam çalışmasını engellediği için toplardamar akımına kasların olumlu etkisini ortadan kaldırmış oluyor. Bu da uzun dönemde kişinin varis hastalığına yakalanma riskini ve hastalık varsa hastalığın ilerleme hızını arttırıyor."

Varis tedavisinde önemli yer tutan varis çorabı kullanımıyla ilgili ise Dr. Cem Arıtürk, "Giyim ile ilgili sorun oluşturan konulardan biri de varis çorapları. Özellikle havaların ısındığı bahar ve yaz aylarında hastaların çorap kullanma düzeni bozuluyor. Çoraptan sıkılma, daralma hissi, terleme gibi sebeplerle çorap giyme düzenini aksatan hastalarda şikayetler belirginleşmeye başlıyor. Bu kadar olumsuzluktan sonra özellikle kadın hastalara bir müjde verelim.

Günümüzde varis çorapları konusunda ürün çeşitliliği oldukça artmış durumda. Varis çorapları artık eskisi gibi renksiz, kötü görünümlü ve sıkıcı değil. Piyasada çok çeşitli markaların her renkte, kalınlıkta ve pek çok kadının estetik kaygılarını karşılayabilecek şıklıkta ürünleri bulunabiliyor" dedi.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi
Accept !
Footer Link | Sponsor-Reklam
Bumerang - Yazarkafe