SON YAZILAR
latest

En çok Ege ve Akdeniz bölgelerini ziyaret etmeyi özledik

Türkiye’nin seyahat sitesi Enuygun.com, tüketicilerin pandemi sonrası seyahatle ilgili bakış açılarını öğrenmek için bir anket çalışması yaptı. 

Seyahat Tercihleri Anketi’ne göre kullanıcılar, haziran, temmuz ve ağustos ayları için şimdiden seyahat planlarını yapmaya başladı. Ege ve Akdeniz bölgeleri tatilcilerin gözde rotası olurken, kamp ve bungalov tatillerine ilgi arttı.

Salgın sonrası yavaş yavaş normalleşmeye başladığımız şu günlerde tüketicilerin seyahat tercihlerine yönelik bir anket düzenledi. Ankete katılanların yüzde 62’si önümüzdeki haziran, temmuz ve ağustos aylarında seyahate çıkmak isterken, yüzde 15’lik kesim ise 3-6 ay arasında seyahat etmeyi planlıyor. Ankete göre; yurt dışında tatil yapmak isteyenlerin yüzde 73’ü ise bu planlarını önümüzdeki 6 ay ve sonrası için yapıyor.

Enuygun Seyahat Tercihleri Anketi’ne katılanların en çok özlem duyduğu tatil bölgesi Ege ve Akdeniz kıyıları oldu. Tatil anketine katılanların yüzde 44’ü, Ege ve Akdeniz kıyılarında yeniden tatil yapmanın hayalini kurarken, yüzde 24’lük kesim memleketine gitmeyi arzu ediyor. Katılımcıların yüzde 16’sı Avrupa tatili yapmayı isterken, yüzde 14’lük kesim ise Karadeniz ve yayla turizmine çıkmayı düşünüyor.

Doğada tatil konseptine ilgi artıyor

Anket sonuçlarını değerlendiren Enuygun.com Seyahat Analisti Tuğba Hacıbayramoğlu “Ankete katılanların büyük çoğunluğu bu yaz tatile çıkmak istiyor ancak tatil tercihlerinde değişiklikler var. Katılımcıların büyük çoğunluğu geçen yıl gibi bu sene de aile ziyareti yapmayı ya da yazlıklarında tatillerini geçirmeyi planlıyor. Bu oran yüzde 32. Ancak tatil tercihlerinde her şey dahil otellerin yerini bu yıl kamp ve karavan tatilleri ile butik oteller alıyor. Anket sonuçlarına göre her şey dahil otelde tatil yapmak isteyenler yüzde 18’e gerilerken, butik otel ya da kamp ve bungalov tatilini tercih edenlerin oranı toplamda yüzde 45’lere çıkıyor” dedi.


Ankete katılanların yüzde 35’lik kısmı seyahatlerine uçakla gitmeyi planladığını vurgularken, yüzde 16’sı otobüsle yolculuk edeceğini belirtti. Katılımcıların yüzde 55’inin erkek, yüzde 45’inin kadın olduğu anket çalışmasına katılanların yüzde 36,9’luk bir bölümü 18-24 yaş aralığında, yüzde 14,4 ise 55 ve üzeri olarak kayıtlara geçti.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu? Hiç bir içeriği kaçırmayın bizi takip edin
« PREV
NEXT »

Hiç yorum yok