Sağlığınızı riske atmayın, gıdanızı güvenle koruyun

0
Sağlığınızı riske atmayın, gıdanızı güvenle koruyun
Gıdayı doğru saklamanın yolları

7 Haziran Dünya Gıda Güvenliği Günü dolayısıyla gıda güvenliği ve peynirin saklanma koşullarıyla ilgili tüketicilere uyarılarda bulunan Muratbey, gıdaları korumanın püf noktalarını tüketicilerle paylaşıyor. 

Gıda güvenliği, üretimden tüketime kadar tüm zincir süresince gıda kaynaklı riskleri önlemek ve gıdanın kalitesini korumak için gerekli tüm uygulamaları kapsayan bir genel kavramdır. Gıda güvenliği; üretim, sunum, tüketim gibi süreçlerde gıdalardaki kimyasal, fiziksel, biyolojik olası tehlikeleri öngörerek engellemek olarak tanımlanabilir. Dolayısıyla gıda güvenliğine sadece gıda firmalarının değil, tüm gıda işletmelerinin ve tüketicilerin gerekli önemi göstermesi gerekiyor. Halk sağlığını koruma ve bağışıklık güçlendirme odaklı inovasyonlarla adından söz ettiren Muratbey, zenginleştirilmiş peynirleriyle tüketicilerin sağlıklı yaşam beklentilerini karşılarken, tüm dünyada sağlıklı nesillerin yetişmesine katkı sağlıyor. Muratbey; kaliteli, lezzetli, sağlıklı ve yenilikçi ürünler yapmak olarak tanımladığı marka misyonu gereği geliştirdiği D vitaminiyle zenginleştirilmiş ürünleriyle gelecek nesillerin sağlıklı ve sürdürülebilir gıdalarla beslenmesi yönünde çalışıyor. Bu hedef doğrultusunda günümüz ve gelecek nesiller için sağlıklı, güvenilir ve sürdürülebilir gıda sistemleri değişim ve dönüşümünü hızlandırmak için çalışan Sürdürülebilir Gıda Platformu’nda görev alıyor. Muratbey; Sürdürülebilir Gıda Platformu Sorumlu Tüketim ve Sağlıklı Beslenme Grubu Eş Başkanı olarak başta gıda güvenliği ve gıdaların doğru saklanması konuları olmak üzere tüketicinin bilinçlendirilmesi yönünde çalışmalarını yürütüyor.  

Güvenli Adımlarla Gıdaların Saklanma Koşulları Nasıl Olmalı?

Gıdaların bozulmaması için doğru bir şekilde saklanması büyük önem arz ediyor. Özellikle uygun olmayan pişirme ve saklama koşulları enfeksiyon riski, akut bağırsak enfeksiyonu gibi riskli sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir. Sağlığı riske atmadan güvenli ve basit kurallar ile gıdaları korumak mümkün. Muratbey Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, “Gıdaları taze ve güvenilir bir şekilde korumak için dikkat edilmesi gereken bazı kuralları vardır. Buzdolabında tutulan yiyecek ve içeceklerde de özenli olunması gerekir. Bütün gıdalar buzdolabında saklanmamalıdır. Örneğin, kuru gıdalar, konserveler; güneş ışığı görmeyen, nemli olmayan serin ve kuru yerlerde muhafaza edilmelidir. Üzerinde toprak kalıntısı bulunan yeşil sebzeler, buzdolaplarına birçok zararlı bakteriyi de beraberinde taşır. Bu nedenle sebzelerin yıkanıp doğranarak saklama kaplarına alınması ve kısa sürede tüketmek koşuluyla korunması daha uygun olacaktır” diye konuştu. 

Peynir alışverişin sonuna doğru alınmalı

Hastalık yapıcı mikroorganizmaların kolayca üreyebildiği süt, peynir, dondurma, yumurta, et, tavuk, balık gibi besinlerin saklanmasında dikkatli olunması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Garipağaoğlu, “Ürünler buzdolabına açık bir şekilde konulmamalıdır. Peynirin marketlerde mutlaka buzdolabında ya da soğutucuda olması, buzdolabı sıcaklığının +2 ile +4 derece arasında olduğunun kontrol edilmesi, soğutucu dışında sergilenen ürünlerin alınmaması, peynirin alışverişin sonuna doğru alınması, soğuk zincirin kırılmaması, mümkünse ambalajı açıldıktan sonra birkaç gün içerisinde tüketilecek miktarda alınması önemlidir” dedi. 

Peynir kendi ambalajında korunmalı

Peynirin açıldıktan sonra kendi ambalajında sıkı kapalı bir şekilde korunması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Garipağaoğlu, “Sofrada, tezgâhta bekletilmiş peynir, ambalajı içindeki buzdolabındaki peynirin içine tekrar katılmamalıdır. Ayrı bir kap ile saklanmalıdır. Eğer peynir ambalajından çıkarıldıysa cam saklama kaplarında kapalı bir şekilde korunmalıdır. Peynirler, buzdolabında mutlaka kahvaltılık bölümü olan kapaklı kısımlara yerleştirilmelidir. Kapalı kapta ve salamura suyu içinde satılan Sürmeli, Burgu, Topi, Misto gibi peynirlerin kendi salamura suyunun içinde tutulması, suyu azaldığında içme suyu eklenerek peynirin havayla temasının kesilmesi gerekir. Sert ve yarı sert peynirleri ise, kesilen yerlerine zeytinyağı sürüp streçle sararak hava ile temasını kesip daha fazla koruma sağlayabilirsiniz. Sürmeli ve krem peynirler ise kaplarından bir öğünde yenilecek porsiyonlar olarak çıkarılıp servis edilmeli ve tüm paket sofraya konmamalıdır. Çünkü oda sıcaklığı peynir için uygun değildir. Peynir buzdolabı ısısında korunmalıdır. Yani +2 ile +4 derecede korunmalıdır. Oysa normal oda sıcaklığı  +20 ile +22 derece civarındadır. ” şeklinde konuştu. 

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi
Accept !