Evde doğal maske yapalım mı?

0
Evdeki malzemelerle kolaylıkla hazırlayabileceğiniz tamamen sağlıklı ve doğal, her cilt tipine özel ev yapımı cilt maskesi tarifleri...

Maske yaparken dikkat!


Maske yapmadan önce yüzünüze buhar banyosu uygulayın. Bunun için derin olmayan tencerede su kaynatıp, havluyla örttüğünüz yüzünüzü 5 dakika buhara tutun. Gözeneklerin açtığını göreceksiniz.

Göz kenarlarındaki cilt çok hassas olduğu için, buralara maske sürmeyin. Çünkü kırışıklıklara yol açar.

Meyvelerle yaptığınız maskelerde, meyvelerin çürük olmamasına dikkat edin. Aksi takdirde cilde mikrop bulaştırabilirler. Ham meyveler de vitamin açısından çok zengin olmayacağı için, olgun meyveleri tercih edin.

Maskeyi temizledikten sonra, cilde yağlıysa nemlendirici krem, kuruysa da yağlı bir krem sürün.

Maske kullanıldığında yüz üzerinde hemen bir parlaklık oluşur. Maske uygularken yüzün tamamen hareketsiz olması gerekir. Özellikle sırt üstü yatarken maske uygulamak en doğru hareketlerden biridir.

Hassas ciltler için 
Malzemeler:2 çay kaşığı kekik, 2 çay kaşığı krema 

Yapılışı:Kekiği kaynatıp çıkarılan konsantre suyu kremayla karıştırın. Göz bölgesi hariç, yüzünüze ve boynunuza uygulayın. 

Temizleme maskesi 
Malzemeler: 2 çay kaşığı un, 1 çay kaşığı su, 1 çay kaşığı bal 

Yapılışı: Tüm malzemeyi karıştırıp, yüzünüze ve boynunuza uygulayın. 7-8 dakika bekledikten sonra ılık suyla cildinizi temizleyin. 

Avokado maskesi 
Yapılışı: Avokadoyu tahta kaşıkla ezip yüzünüze ve boynunuza parmaklarınızla yedirin. 10 dakika bekledikten sonra ılık suyla çıkartın. Cildinizin E vitamini ihtiyacını giderin. 

Yoğurt maskesi 
Malzemeler: Sabahları kahvaltıda kullandığınız mısır gevreklerinden (2 kaşık) ve 2 kaşık yoğurt 

Yapılışı:Bu karışımı yüzünüze uygulayın ve ardından bol su ile durulayın. Çok daha sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olduğunuzu göreceksiniz. 

Nemlendirici maske 
Malzemeler: 1 yumurta, 1 çay kaşığı un ve 1 sıvı yağ 

Yaplışı: Yumurtayı çırpıp, yağ ve unla iyice karıştırın. 15 dakika kadar yüzünüzde beklettikten sonra temizleyin. 

Vücut maskesi
Malzemeler: 1 bardak bal, 1/2 bardak susam ve nane.

Yapılışı: Karışımı vücudunuza uyguladıktan 15 dakika sonra ılık suyla duş alın. 

Limon maskesi:
Yağlı cilt gözenekleri büyük olan cilt tiplerine girmektedir. Cildinizdeki yağ oranını düzenlemek ve yaşlanmasını önlemek için limon maskesi en uygun maske olarak görülmektedir. Toz, duman vb. olgular yağlı cilt üzerine yapışarak gözeneklerin kapanmasına neden oluyor. Böyle oluncada hiç kimsenin benimsemediği ve görüntü bozukluğu olarak görülen sivilcelerin oluşmasına neden olmaktadır. Sıkılaştırıcı ve mikropları öldürücü özellikler içeren limon, bol su içerdiği için toksinlerin vücuttan atılımını sağlıyor. Böylece cilt pürüzsüz bir görünüme kavuşuyor. Zengin C vitamini deposu olduğu için cildi dış etkenlerden koruyup cilt hücrelerinin yenilenmesine katkıda bulunuyor.

Limon Maskesi-1: 2 limon ve su. 2 Limonun kabuklarını soyun. Daha sonra bunları bir kabın içeresine koyun ve yarım çaybardağı su koyun. Üzerine bir kaç damla limon damlatın. 5 dakika bekledikten sonra robotta veya sarmısak dövenini içinde püre haline gelecek kadar ezin. Elinizi değdirdiğinizde krem şeklini alıyorsa o zaman maske ile temizlik yaptığınız cildinize bir pamukla sürün. 3-5 dakika kadar bekleyin. Bazen akne olacak durumlarda ise cilt yüzeyinizde kızarıklıklar meydana gelebilir. Bu geçici olacaktır. Daha sonra ılık sıyla yıkayıp temiz bir havlu ile kurulayın. 

Limon Maskesi-2: Cildin niteliğine göre bu kez hem besleyici hem de sıkılaştırıcı bir maske türüne yer veriyoruz. Bu maskenin yapılışı için 1 limon ve 250 gr yağlı yoğurta ihtiyaç vardır. Yüzünüzü temizlik maskesiyle temizledikten sonra yağlı yoğurdun üzerine 5 damla limon suyu katın. Daha sonra bu yoğudur iyice karıştırın. Yoğurtta tortular meydana gelecektir. Bu tortu bozulma değil aksite cilt asiti tortusu oluşturmaktadır. Temizlenmiş cildinizin üzerine maske yapın. Daha sonra 15 dakika kadar maskenin kalmasını sağlayın. Unutmayın, bu maskeyi dudaklarınıza gelmemesine özen gösterin. Daha sonra ılık suyla yıkayın. Temiz bir havluyla kuruladıktan sonra cildinizi dinlenmeye bırakın.

Limon Maskesi-3: Cilt gerginleştirmek ve gözeneklerini daraltmak istiyorsanız bu maske çeşidini kullanmanızda fayda vardır. Mazlemeler, 100 gr yulaf ezmesi, 1 limon, bir yumurta hazırladıktan sonra. Yulaf ezmesinin üzerine limon suyu ve yumurtanın akını dökün. Daha sonra bu elementleri karıştırın. Taa ki krem halini alacak niteliğe kadar getirin. Daha sonra cildinize (yüzünüze, boynunuza, dekolte olacak yerinize vs.) uygulayın. Daireler şeklinde uyguladıktan sonra maske halinde 10 dakika beklemesini sağlayın. Bu süre zarfında cildinizin gerginleştiğini hissedeceksiniz. Süre aşmadan ılık bir suyla cildinizi yıkayın.

Kayısı maskesi: İki tane olgun kayısıyı püre yapın. Yüzde 15-20 dakika bekletin. Bu maske yüzü gerer. Her cilde uygulanabilir.

Çilek maskesi: İki-üç çileği iyice ezip yüze sürün. Yine 15-20 dakika yüzde bekletin. Özellikle yağlı ciltlere bu maskeyi uygulayın.

Bal maskesi: Bir yumurta sarısının birazını, bir çay kaşığı bal ve bir çay kaşığı zeytinyağı ile karıştırıp yüze sürmek, özellikle kuru ciltler için çok yararlıdır. Maskeyi yüzde 15-20 dakika bekletmek gerekir.

Yulaflı maske: Bir çorba kaşığı yulaf ve bir çorba kaşığı gül suyunu boza kıvamına gelene dek karıştırın. Yüze sürün. Yağlı ciltler için çok uygundur. Üstelik siyah noktaları temizler.

Salatalık maskesi: Sıkıştırıcı ve ferahlatıcı özelliği nedeniyle yağlıya yakın normal ciltler içindir. Cilde parlaklık verip canlandırır ve gözenekleri sıkıştırır. Salatalığın çekirdeksiz bölümünden bir kahve kaşığı alıp iyice ezdikten sonra iki kahve kaşığı nemlendiriciyle karıştırın. 10 dakika yüzünüzde bekletin. Ayda sadece iki kez uygulayın.

Yumurta Maskesi: Buğday, 2 yumurta, badem yağı ve gül suyu hazır bulundurulmalı. Hazırlığı ise, 2 avuç buğday, 2 bardak suda ezilir. Ezme işlemini sıcak suda da yapabilirsiniz. (Sıcak suda ezilen buğday soğumaya terk edilirken)2 yumurta sarısı ve bir çorba kaşığı badem yağı buğday karıştırılır. Daha sonra bu karışımı buğday ezmesine konur. İyice karıştırılıp krem halini alması sağlandıktan sonra yüze sürülür. Maske halini aldıktan sonra maske ciltte kurumaya başlanması (maskenin kuruması cildin niteliğine göre değişmektedir) hissedildiğinde ılık suyla yıkanır. Havlu ile kurulandıktan sonra cilde gülsuyu sürülür. Böylelikle ciltte meydana gelen tahrişlerin zamanla yok olması sağlanmış olur.

Havuç maskesi: 1 yumurta, zeynityağı ve havuç malzemeleri elde edilmelidir. 1 tatlı kaşığı havuç suyu çıkartana kadar robotta havucun suyu çıkartılır. Mutfak robotu olmayanlar ise havucu rendeleyip sağanda döverek suyunu çıkartabilirler. Daha sonra, 1 yumurta sarısı, yarım tatlı kaşığı zeytinyağı ve karıştırılır. Karışımı tamamlayıp inceliğini baş ve işaret parmağımızın arasına alarak inceliğini kontrol edip kıvamı yakaladığımıza emin olduktan sonra cildimize süreriz. Unutmayın her maske kalın şekilde olacak diye bir şart yoktur. Bu cilt maskesi saydam olduğu için 2-3 kat sürüldükten sonra 20-30 dakika etkileşime bırakılır. Bu süre zarfında cildinizde sıkılaşma ve hücrelerde telleşme meydana gelecektir. Süre bitiminden sonra maske uyguladığımız yer ılık suyla yıkandıktan sonra kurulanmalıdır. 


Yeşil çay maskesi:
Yeşil çayın cilt için vitamin ve bakteri öldürülmesi konusunda etkili olduğu ortaya çıktı. Yeşil çay maskesi saydam bir maskedir. Bunun özelliği ise etkileşimi kolay olan bir maskedir. 

Malzemeler: Yeşil çay, badem yağı, çiçek balından oluşmaktadır. Bir çaydanlıkta veya cezvede bir su kaynatılır. Kaynar haline gelen sudan bir çaybardağına konulur ve soğumaya bırakılır. Daha ılığın üstünde bir sıcaklıktan 1 yemek kaşığı dolusu yeşil çay eklenerek 5 dakika demlendirilir, süzülür ve soğumaya bırakılır. 3 yemek kaşığı dolusu bademyağı ve 1 yemek kaşığı dolusu çiçek balı iyice karıştırılır. Yeşil çay bu karışıma yavaş yavaş eklenirken karıştırmaya devam edilir. 10 dakika karşım yapıldıktan sonra maskeye hazırlayın. Elinizle veya bir yüz fırçasıyla karışımı cildinizin genişliğine göre, boyuna veya enine elinizle yapıyorsanız dairesel hareketlerle yedirin. Yaptığınız maske cildinizde 20 dakika kadar etkileşime bırakıldıktan sonra ılık suyla temizleyin. Daha sonrada soğuk su masaj yaptıktan sonra kurulayın. Cildiniz taze ve zamanla derisinde incelme görülecektir. 

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi
Accept !