Göz çevresi için basit ama etkili tüyolar

0
Göz çevresindeki deri çok ince olduğu için daha özel bir bakıma ihtiyaç duymaktadır.

Mimiklerle gelen çizgiler, halkalar ve morluklarla baş etmek için sizlere etkili önerilerimiz var.

Göz çevresindeki deri çok ince olduğu için daha özel bir bakıma ihtiyaç duyar. Mimiklerle gelen çizgiler, halkalar ve morluklarla baş etmek için etkili önerilerimiz var. 

Güzelliğin en çarpıcı silahı olan gözler, aynı zamanda yüzümüzde yılların izlerini ilk ele veren bölgedir. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Eda Kumbasar; yıllara meydan okuyan kadınlara, göz çevresi için basit ama etkili tüyolar verdi:

Halkalar: Gözaltı halkaları, hem erkeklerde hem de kadınlarda sık görülen ortak yakınmalardan biri. Gözaltındaki bu koyu renk halkaların nedeni ise kesin olarak bilinmiyor. Yine de buna neden olabilecek birçok faktörden bahsedilir. Bu faktörler arasında genetik nedenler, güneş ışınları, düzensiz uyku, düzensiz beslenme, sigara ve alkol tüketimi, alerjiler ve bazı sistemik hastalıklar yer alıyor.

İlk adım hijyen: Gün içerisinde göz etrafınıza ellerinizle fazla temas etmeyin. Gözü ovuşturmak, elleri sık yıkamamak enfeksiyona sebep olabilir. Gözde ve göz etrafında oluşabilecek enfeksiyonlar, gözde akıntı ve sulantıya sebep olabilir.

Genetik miras morluklar: Gözaltındaki morluklar birçok nedene bağlı olabildiği gibi genetik geçişli de olabiliyor.Eğer gözaltı morluklarının oluşmasına neden olabilecek bir hastalık yoksa, genellikle sebep genetik mirastır.

Neştersiz gençlik: Gözaltındaki torbalanmalar, morluklar ve ince kırışıklıkları tedavi etmek için çok yeni ve etkili bir uygulamadan yararlanıyoruz. 'Gluco eye' adını verdiğimiz bu uygulama, cerrahi olmayan son derece güvenli ve etkili bir uygulamadır. Hastanın işlem için ayırması gereken süre yaklaşık 15 dakika kadar olup, işlem sayısı 2-5 seanstır ve seans aralıkları 3 haftadır.

Güneşten koruyun: Deri yaşlanması çevresel faktörlerden de etkilenir. Özellikle güneş ışınları bunun başında gelir. Uzun yıllar UV'ye maruz kalan kişilerden güneş ışınlarının yaptığı birikim hasarına bağlı olarak gözaltında renkte koyulaşma pigmentasyon görülebilir. Çok basit ama; en önemli yaşlanma karşıtı kremlerden biri olan güneş koruyucular yine burada da devreye girer. Güneş koruyucu kullanımı, göz çevresi kırışıklığını engellemede en önemli yöntemdir. Güneş koruyucuları bu yüzden mutlaka göz çevresi dahil tüm göz etrafına uygulamalıyız.

Düzensiz uyku morartıyor: Düzensiz uyku saatleri olan kişilerde de yine benzer problemler ortaya çıkıyor. Günde en ez 8 saat uyku ve aynı saat aralıklarında uyku düzeni gerekiyor. Uyku düzeni olmayan kişilerde göz etrafında torbalanma ve morluklar en sık karşılaşılan problemler arasında bulunuyor.

Nedeni alerji olabilir: Alerjik kişilerde yine gözaltında mor halkalar sıkça görülür. Bu yüzden alerji tanısı olan kişilerin ilgili hekime başvurup altta yatan hastalıklarıyla ilgili tedavi olmaları gerekiyor. Özellikle göz etrafında ödem, şişlik ve renk değişikliği olduğunda mutlaka bir cilt uzmanına başvurmak gerekiyor.

Yastık seçimi önemli: Göz çevresindeki deri çok ince olduğu için damarlar cilt altında oldukça belirgindir ve bu gözaltında morumsu-kahvemsi bir renge neden olabilir. Kan basıncındaki herhangi bir artış bu rengin daha da koyulaşmasında neden olabilir. Bu sebeple gözaltında morluk şikayeti olan kişilerin yüksek bir yastıkla uyumaları gerekir. Böylece gece boyunca oluşabilecek göz etrafındaki kan basıncı minimum olacaktır ve morluklar gün boyunca çok daha az olacaktır. Belli ilaçlar göz etrafında bulunan morlukları arttırabilir. Özellikle damar duvarını genişleten ilaçlar göz etrafındaki morlukları arttırabilir.

Kaynak:Leyditurk.com

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi
Accept !