Hamilelikte saç bakımı

0
Hamilelikte saçlar hiç beklenmedik değişiklikler gösterebilir. Peki saçları boyamak, perme yaptırmak ne kadar doğru?

Hamilelik döneminde, kadınların saçlarında farklılıklar gözlenir. Çoğu anne adayının saçları hormonal değişiklikler ve tüketilen besinler nedeniyle daha yumuşak ve canlı hale dönüşür. Bazı hamilelerin ise gebelikle birlikte saçları cansızlaşır ve donuklaşır. 

Hamilelikte sıvı tüketimini artırmak, özellikle de kalsiyum açısından zengin olan süt ürünleri; yoğurt, peynir, dondurma ve sütten yapılan tatlıları, portakal suyu ve rokayı bol bol tüketmek gerekir. Anne adayı iyi beslenmezse hem bebekte hem de kendisinde demir eksikliği görülür, bu da anne adayında saçların dökülmesi şeklinde kendini gösterir.

Hamileliğiniz ilerledikçe saçlarınızın kırılganlığı da artar. Böyle bir durumda, saçlarınızı kısa kestirerek dolgunluğunu koruyabilirsiniz. Bazı şampuanlarla ya da saç masajıyla da saçlarınıza canlı bir görünüm kazandırabilirsiniz. Ayrıca hamileliğiniz sona erdikten sonra sonra saçlarınız normal dengesine kavuşacaktır.

Bir tüyo daha… Hamilelik döneminde yeni ruh halinize uyan ve pratik bir saç modeli yapmanız, sizin zindeliğinizi arttıracak ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Uzmanlar hamileliğin ilk 3 ayında perme yaptırmaktan veya saç boyatmaktan kaçınmamız gerektiğini söyler. Daha sonraki aylarda da kurşun, nikel ve bakır içeren saç boyalarını kullanmamamızı belirtirler. Kimyasal boyalar yerine bitkisel içerikli boyaların kullanılması ve bol soğuk su ile durulanması gerekir.

Sıklıkla kullanılan kalıcı saç boyaları p-phenylenediamine, p-phenylenediamine sulfate, 2,3-naphtalenediol, resorcinol ve m-aminophenol gibi çeşitli kimyasallar içerirler. Yarı kalıcı boyalar ise 2 nitro p-phenylenediamine, aromatik aminler, aminophenol içerirler. Kalıcı ve yarı kalıcı boyaları ana maddeleri olan p-phenylenediamine, aminophenol, resorcinol ile yapılan hayvan deneylerinde bu maddelerin fetus üzerindeki olumsuz etkileri incelenmiştir. Gebe deney hayvanlarına saç boyama esnasında maruz kalınan miktarın 100 misli verilerek yapılan deneyde bu hayvanların fetuslarında herhangi olumsuz etki görülmemiştir. Ama bu maddelerle insanlar üzerinde yapılan deney yoktur. Tamamıyla güvenilir olduğunu söyleyebilmek için, daha fazla araştırmaya gerek olduğundan kullanılması önerilmemektedir.

Perma için kullanılan solüsyonlar amonyum thioglycolote, amonyum calcium thioglycolate ve olan hidrojen peroksit içerirler. Bu maddelerle çalışma yapılmadığı için fetus üzerindeki etkileri bilinmemektedir. Ama perma için kullanılan bu kimyasal maddeler saçlı deriden emilip, kan dolaşımına karıştığı için anne adayları için tavsiye edilmemektedirler. 

Kına gibi bitkisel boyalar ile ilgili çalışma yapılmamış olmasına rağmen fetus üzerinde olumsuz etki yapması olasılığı yoktur. 

Şampuanlar anionik, kationik ve nonionik yüzey aktif maddelerdir. Bu maddelerin insanda ve fetus üzerinde olumsuz etkisini inceleyen çalışma yoktur. Fakat fetus üzerine olumsuz etkilerinin olması ihtimal dışıdır. 

Saç spreylerinin büyük çoğunluğu methylen chloride içerirler. Bu maddelerin de fetus üzerinde olumsuz etkileri yoktur.

Kaynak: pudra.com

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi
Accept !