Artık annelik için yaşın önemi yok

0
İngiltere’de iki kısırlık tedavi kliniğinin hazırlıklarını başlattığı yeni uygulamayla sonraki yıllarda anne olmayı isteyen kadınlardan alınan yumurtalık dokuları saklanacak ve bu dokular kadının anne olmayı istediği dönemde yumurta geliştirilmesinde kullanılacak.

İki kliniğin uygulamaya hazırlandığı yöntemde, anne olmayı ertelemek isteyen kadının yumurtalıklarından alınan doku örnekleri, bir tür doku bankasında dondurularak saklanacak. Kadının anne olmaya karar verdiği yıllardaysa bu dokulardan laboratuvar ortamında yumurta elde edilmesi mümkün olacak.

Uzmanlar, bu yöntemde kullanılacak yumurtalık dokusunun birkaç milimetrelik bir parça olacağını, ancak bu parçada bile binlerce olgunlaşmamış yumurta bulunduğunu belirtiyor.
Kadınların daha sonra anne olmasını sağlayacak bu küçük doku, laparoskopi yöntemiyle yapılacak bir ameliyatla alınacak.

İngiliz basını, uygulamanın geç yaşlarda anne olmak isteyen, kariyeri ön plana alan ya da doğru erkekle karşılaşamayan kadınlar için acele etme gereğini ortadan kaldırdığını duyurdu.
Uygulamanın hazırlıklarının sürdürüldüğünü açıklayan İngiliz kısırlık tedavisi merkezleri, yöntemin 5 yıl içinde kullanılmaya başlanacağını bildirdi.

Çeşitli meslek dernekleri, bunun ‘heyecan verici bir gelişme’ olduğu görüşünü bildirirken, yöntemin kısırlık tedavisindeki riskleri de ortadan kaldıracağını belirtti. Bunların başında da kısırlık tedavisi gören kadınların her gün kendi kendilerine yapmak zorunda kaldıkları hormon iğnelerinin geldiğine dikkat çekildi.

Oluşan yumurtaların ameliyatla alınmasının risklerinin de geride bırakılmış olacağına dikkati çeken uzmanlar, bazı çevrelerin kısırlık tedavisinde kullanılan ilaçların ileri yaşlarda kanser riskini arttırdığına dair inançlarına da işaret etti.

İngiltere’de her 7 çiftten birinin hamilelik konusunda sıkıntı yaşadığı ve her yıl 30 bin çiftin kısırlık tedavisi gördüğü belirtiliyor.

İngiltere’de kısırlık tedavisi sonucu doğan bebek sayısının da yılda 10 bin civarında olduğu kaydediliyor. ✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi
Accept !