Bebek gibi uyumanın yolları...

0
Uykusuzluk tedavisi
Uykusuzluk problemlerinin kalp krizi geçirme ve inme riskini artırdığını belirten uzmanlar, alınabilecek bazı önlemlerle bu sorunun çözülebileceğini belirtiyor. İşte bebek gibi uyumanın yolları…

Avrupa Kalp Dergisi, uyku sorunlarının sadece can sıkıcı ve yorucu olmadığını, aynı zamanda kalp hastalığı ve inme riskini artırdığını da ortaya koyan bir araştırma sonucu yayımladı.

Yatakta debelenme

Nedeni oda sıcaklığı yüksek olduğu için vücut ısınızın da yükselmesi olabilir. Oda sıcaklığınız 16, yorgan içi sıcaklığınız 29 dereceden yüksek olmasın.

Sersem gibi uyanmak

Nedeni her zamankinden farklı bir saatte uyanmak ya da çok uyumak olabilir. “Bugün izinliyim, istediğim kadar uyurum” diyerek uykunun dozunu kaçırmazsanız, sorunu çözebilirsiniz.

Uykuda konuşmak

İlaç ve alkol kullanımı, genetik unsurlar ve aklınıza bir şeyin takılı olması neden olabilir. Bunlara “parasomniya” denir. Kafanıza takılan sorunlarınız konusunda uzmandan destek alın.

Gün içi yorgunluk

İyi uyku almanıza rağmen, fazla kilolarınız ve huzursuz uyumanız, buna neden olur. Öncelikle kilo verin; ancak kendinizi yine yorgun hissediyorsanız doktorunuza başvurun.

Gece uyanmak

Nedeni ileri yaş ve uyuduğunuz ortamda değişiklik olabilir. Yatmaya yakın bir şeyler yemeyin, içmeyin, uyuduğunuz yeri gözden geçirin.

Çok erken uyanmak

Nedeni depresyona bağlı “insomnia” (uykusuzluk hastalığı) ve yine uyuduğunuz ortamda değişiklik olabilir. Genelde uykunun derin olduğu ilk saatlerinde değil, ilerleyen saatlerde uyanılır. Sorunun ortamın kötülüğünden değil de “insomnia” kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza gidin.

Dişleri gıcırdatmak

Stres veya genetik kaynaklıdır. Ağız sağlığını bozar ve baş ağrısı da yapar. Sorun psikolojikse uzmana görünmekte fayda var.

Çok uyumak

Warwick Üniversitesi’n den Prof. Francesco Cappuccio’ya göre sağlık sorununun işaretidir. Bu nedenle sürekli aşırı uyku ihtiyacı duyuyorsanız doktora gidin.

Kâbus görmek

Nedeni çoğunlukla strestir. Uyku öncesi rahatlamaya çalışın.
✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi
Accept !