Kayıt sesimizi neden sevmeyiz?

0
Ses kaydınızı dinlediğinizde neler hissediyorsunuz? Sanki konuşan kişi siz değilsiniz de ses bir başkasına aitmiş gibi geliyor mu? Peki neden sesimiz kayıtlarda, normalde duyduğumuzdan daha farklı çıkar?

Doktorburada.com’un uzmanlarından Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Hamdi Önay, kayıt sesimizi neden sevmediğimizi açıkladı.

Ses, kulağın; dış, orta ve iç kulak olmak üzere 3 kısmında belli bir sıra dahilinde meydana gelir. İnsan vücudunun en küçük kemikleri olan çekiç, örs ve üzengi kemikçikleri orta kulakta bulunur ve zar ile iç kulağın bağlantısını sağlar. Hava yardımıyla dış kulaktan gelen sesi titreşimsel olarak iç kulağa iletir.

Konuştuğumuzda hem kendi sesimizi hem de havada oluşan yansımasını duyarız. Ses tellerinden çıkan titreşimler üç küçük kemikçiği yok sayarak direkt iç kulağa ulaşır. Sesimizi normalden daha düşük tonla duymamız da bundan dolayıdır. Ses kaydı sonrasında dışarıdan duyduğumuz sesin duyumu ise içeriden değil de dışarıdan (sırasıyla dış kulak, orta kulak ve iç kulak’ta gerçekleştiğinden) alışkın olduğumuz sesten daha farklı yüksek tonda bir ses meydana gelir.

Beyninizin size ait tanımlamış olduğu ses içeriden duyulan sestir. Peki, neden herkes kayıttaki sesini sevmez diyecek olursak ise, cevabı çok basit. Kayıtta, alışmış olduğunuz sesten bambaşka yeni bir ses duyarsınız, bu da size oldukça garip gelir.

Tonlamalarımız da Bize Yabancı Gelir…

Prof. Dr. Ahmet Hamdi Önay’a göre; kendi sesimizi dinlememiz, karşı tarafa duygu ve düşüncelerimizi anlatmanın ve onları ifade etmede bize de yardımcı olur.
Unutmamak gerekir ki; konuşmayı etkili kılan şeylerin başında tonlamalar gelir. Karşı tarafa duygu ve düşüncelerimizi doğru aktarabilmek için doğru tonlamaları kullanmamız gerekir.
İşte burada da ses kaydımızı dinlemenin bize fayda sağladığını belirtebiliriz, çünkü ses kaydını dinleyen çoğu insan konuşurken kendi sesinden emin olmasına rağmen ses kaydında tonlamaların farklı çıktığını fark eder. Yani ses kaydımızı dinledikten sonra karşı taraftan duyulan sesimizin kimliğini tanıyarak tonlamalarımızı daha doğru/kontrollü kullanabiliriz.

Sesinizi Aynı Duyuyorsanız Ortada Ciddi Bir Problem Olabilir!

Ses kaydınızı dinlediğinizde dinlediğiniz ses size yabancı gelmiyorsa, "kesinlikle bu benim kendi sesim" diyorsanız ortada ciddi bir işitme problemi olabilir. Böyle bir durumdan muzdaripseniz bir KBB uzmanına görünmenizde fayda var.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi
Accept !