Kadın kalbinde sessiz alarm

0
Kalp hastalıkları kadın hayatını tehdit ediyor ve kadın ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer alıyor. Erişkin kadınların yarısı kalp-damar hastalıklarından ölüyor. Ancak buna rağmen Türk kadını kalbinden şüphelenmiyor. 

Kadınları kalp krizinin belirtilerine karşı uyaran Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu; “Kadınlarda kalp krizi erkeklerden farklı belirtiler verebiliyor diyor.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayan Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu, kadınlarda sessiz ilerleyen kalp hastalıklarına dikkat çekiyor. Tokgözoğlu; “Dünyada kadınların yarısına yakını kalp damar hastalıklarından hayatını kaybediyor” diyor.

ÖSTROJEN KADINLARI KALP HASTALIKLARINDAN TAMAMEN KORUMUYOR, SADECE HASTALIĞIN DAHA GEÇ ORTAYA ÇIKMASINI SAĞLIYOR

Kadınların kalp krizinden ölüm oranının erkeklerden fazla olduğunu söyleyen Tokgözoğlu, ‘’Avrupa’da kadınların % 51’i kalp damar hastalıklarından, % 3’ü meme kanserinden öldüğü halde, genel algı kadında asıl ölüm nedeninin meme kanseri olduğu şeklindedir. Östrojenin kadınları kalp hastalığından koruduğu sanılıyor, halbuki sadece hastalığın erkeklere göre10 yıl daha geç ortaya çıkmasını sağlıyor.” dedi.

BAZI RİSK FAKTÖRLERİ KADINDA DAHA FAZLA HASAR YAPIYOR !

Şeker hastalığı kalp hastalığı riskini erkeklerde iki kattan fazla, kadınlarda ise 3 kattan fazla arttırıyor diyen Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu; “Kadınlar genelde nikotini daha hızlı metabolize ettiğinden sigara kadınlarda daha fazla risk oluşturuyor. Hele kadın hormon veya doğum kontrol hapı alıyorsa sigaranın oluşturduğu risk daha fazla oluyor. Hiçkimse sigara içmemeli ama kadınlar asla içmemeli. Hareketsizlik kadınları daha fazla etkiliyor. Orta yaş üzeri kadında hareketsizlik adeta sigara içmek kadar riskli” açıklamasında bulundu.

KADINLARDA TİPİK GÖĞÜS AĞRISI OLMAYABİLİR:

Kadınlarda kalp krizi erkeklere oranla farklı belirtiler verebiliyor, TİPİK GÖĞÜS AĞRISI HERZAMAN OLMAYABİLİYOR. Bu konuda kadınların daha dikkatli davranmaları gerektiğini dile getiren Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu; “Bir kısım kadında tipik göğüs ağrısı olsa da bazen sadece nefes darlığı, bulantı-kusma, çene veya mide ağrısı, çarpıntı gibi yakınmalar da olabiliyor.Tipik ağrı olsa da kadın hasta kalp hastalığı olasılığını kendisine konduramıyor, hekimler de kadınların kalplerinden daha az şüpheleniyor. Göğüste baskı, ağrı, sıkışma hissi olduğunda özellikle orta yaş ve üzerinde aksi ispat edilene kadar kalp hastalığı olasılığını düşünmek gerekiyor. Şiddetli ağrı varsa bir an önce ambulans çağırmak, oyalanmamak, midedir geçer veya sabahı beklemeliyim dememek hayat kurtarıcı olabilir” uyarısında bulunuyor.

ÇALIŞMALARDAN ÇOK DİKKAT ÇEKİCİ SONUÇLAR ÇIKTI

Türk Kardiyoloji Derneği bünyesinde kurduğumuz Kadın ve Kalp Sağlığı Proje Ekibi kadınlarda kardiyovasküler hastalıklar konusunda araştırma ve eğitim yapmakta, Avrupa Kardiyoloji Derneği ile işbirliği içinde çalışmalarını yürütmektedir. Bu çalışmalar doğrultusunda kamuoyunu ilgilendiren çok önemli sonuçlar çıktığını söyleyen Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu araştırmalar hakkında bilgiler verdi. Tokgözoğlu; “Ülkemizin de katıldığı 24 Avrupa ülkesinde yapılan Euroaspire çalışmalarında hareketsizlik, kilo fazlalığı, psikososyal faktörler gibi yaşam tarzından kaynaklanan sorunlar kadınlarda kalp hastalıklarına yakalanma açısından daha önemli olduğu görüldü. Her iki cinsiyetin de sigara içmemesi, sağlıklı beslenip hareketli kalarak kilo almaması, yüksek tansiyon, kolesterol veya şeker gibi risk faktörleri varlığını bilmesi gerekir” dedi.

KADINLARIN KALBİ İÇİN TANI VE TEDAVİDE YENİ STRATEJİLER OLMALI

2007 yılında Avrupa Kardiyoloji Derneği (ESC), Avrupa Kalp Ağı (EHN) ile birlikte, konuya dikkat çekmek için Avrupa Kalp Sağlığı Stratejisi çerçevesindeki Avrupa Kalp Sağlığı Projesi içinde "Kadınlar ve Kalp Damar Hastalıkları" programını başlatmış ve bu konu ile ilgili uzmanlara, kamu otoritelerine ve araştırmacılara yönelik önerileri de içeren kapsamlı bir rapor hazırlamıştır. Burada amaç, kadınlarda risk belirleme, tanı, tedavi ve klinik çalışmalar konusunda yeni stratejiler oluşturup mevcut durumun daha iyiye gitmesini sağlamaktır.

KADINLARIN KALP SAĞLIĞINI KORUMAK İÇİN 5 ALTIN ÖNERİ:

1-Asla sigara içmeyin
2-Özellikle orta yaşa girerken kilo almayın
3-Hareketsiz kalmayın
4-Sağlıklı beslenin, işlenmiş gıdalardan,tuz şeker ve aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durun
5-Özellikle ailede kalp hastalığı varsa hekim kontrolünü ihmal etmeyin

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi
Accept !
Footer Link | Sponsor-Reklam
Bumerang - Yazarkafe