Kişiye özel gözlüklerle görüş kaybına son

0
En önemli duyu organımız olan gözlerimizin, parmak izi kadar kişiye özgü olduğunu söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Coşar, göz kusuru olan kişilerin net bir görüş elde edememesi halinde kronik baş ve göz ağrısı şikâyetleri yaşayabileceğine dikkat çekti. 

Prof. Dr. Coşar, optik sektöründeki en son gelişmeler doğrultusunda kişiye özel ve görüş odaklı üç boyutlu yazıcılarla oluşturulan gözlükler ile hem görüş kaybının engellendiğini hem de yanlış gözlük seçiminden kaynaklı şikâyetlerden kurtulmanın mümkün olduğunu ifade etti

Görme kusuru yaşayan kişilerin gözlük camları ya da çerçeveleri göz ve yüz yapılarına tam oturmadığında, görüş kaybından kronik baş ağrısına kadar birçok sorun yaşayabileceklerini söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Coşar, gözlük kullanıcılarına önemli tavsiyelerde bulundu.

Coşar: “Her yüz eşsizdir. Şekli, özellikleri ve ifadesiyle kendine özgüdür. Ayrıca her bireyin kendi yaşam tarzı ve ihtiyaçları vardır. Kişiye özel gözlük camları her türlü yaşam tarzına, görünüşe ve görme ihtiyacına uyum sağlar. Bu da hastalarımıza daha konforlu ve problemsiz görüş sunar ” dedi.

Teknolojinin geldiği son noktada, yüz anatomisine göre üç boyutlu (3D) yazıcılarla üretilen gözlüklerle birlikte görüş odaklı camların da tasarlandığını belirten Prof. Dr. Coşar, kişiselleştirilmiş bu gözlüklerle kullanıcının en ideal görüşe ulaştığını vurguladı.
.
Yüzü geniş veya çok küçük olanlar artık gözlüğü dert etmeyecek
Prof. Dr. Coşar, yüzü normalden geniş ya da dar, burun kökü basık ya da çok yüksek olan kişilerin kendilerine uyan bir çerçeve bulmakta zorlandıklarını belirtti. Özellikle hem uzak hem yakın görüş bozukluğu olanlar ve astigmatı yüksek olan kişilerde, kişiye özel cam seçilmediği takdirde hastaların yakın alanda görüş problemi yaşayabileceğini söyledi. Bu hastaların kişiselleştirilmiş gözlük kullanımı ile daha net görebileceklerini ve aynı zamanda gözlüklerini daha rahat kullanacaklarını ifade etti.

Yüze uygun olmayan ve tam oturmayan gözlüklerin kullanımı esnasında burundan aşağı kayarak, camın da merkezinin kaymasına yol açtığını ve bunun yana, aşağı ve yukarı bakışlarda görüş kaybına yol açabileceğini söyleyen Prof. Dr. Coşar, bu durumun görüş kalitesini bozan bir unsur olduğuna dikkat çekti. En son teknoloji ile üretilen görüş odaklı 3D basım gözlüklerle yüzü geniş veya çok küçük olan hastaların gözlük seçimi ve görüş problemini artık dert etmeyeceğini belirtti.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi
Accept !