Yaş ilerledikçe küçülür mü?

0
Yaş ilerledikçe küçülür mü?

Araştırmalar, ilerleyen yaşla birlikte mesanenin küçülmediğini ortaya koydu. Yaş ilerledikçe hayat daha da zorlaşır. 

Hayatı zorlaştıran unsurlardan birisi de artık daha sık tuvalete gitme ihtiyacının doğmasıdır. Yıllardır yaşlandıkça mesanenin küçüldüğü düşünülürdü. Ancak bu düşüncenin doğru olmadığının kanıtlandığını belirten Anadolu Sağlık Merkezi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç.Dr. Fatih Güçer, bu durumun “Aşırı aktif mesane” olarak adlandırıldığını söylüyor. 

Yaş ilerledikçe idrar kesesinin küçüldüğü doğru mudur? 

Genel olarak böyle bir kanı vardır. Ancak son zamanlarda yapılan bir çalışmada, yaşları 22-90 arasında değişen 90 kadının idrar kesi kapasiteleri incelenmiştir. Çalışmanın sonunda yapılan açıklamada idrar kesesi kapasitesinde yaşa bağlı bir değişim olmadığı bildirilmiştir. Bu durumda ileri yaşlarda daha sık idrara çıkma isteminin, idrar kesesini oluşturan kasların, idrar kesesi daha dolmadan, yani erken kasılması ile ilişkili olduğu görüşü ön plana çıkmaktadır. 

Yaşlandıkça daha fazla tuvalet ihtiyacının doğmasının sebebi bu mudur? 

Evet. Aslında biz klinik olarak bu duruma aşırı aktif mesane demekteyiz. Bu hastalarda mesane daha dolum aşamasındayken, istemsiz olan ve önceden bir belirti vermeden ortaya çıkan kasılmalar başlamakta. Bu durumda kişi daha idrar kesesi daha dolmadan veya çok az bir miktar idrar birikmişken aniden tuvalate gitme ihtiyacı duymaktadır. Normal bir idrar kesesi 300-400ml idrar biriktikten sonra idrar yapmak için uyarı yollarken, bu hastalarda kapasitenin yarısı bile olmadan idrar yapma istemi oluşmaktadır.

GÜNDE 7 KEREDEN FAZLASI NORMAL DEĞİL!


Bu durumun görülme sıklığı nedir?

Toplumdaki sıklığı aslında oldukça fazladır. Örneğin bazı çalışmalarda her 6 yetişkinin birinde aşırı aktif mesane probleminin olduğu bildirilmektedir. İncelenen hasta grubunun yaşına bağlı olarak aşırı aktif mesane sıklığı değişmektedir. İleri yaşlarda sıklık artar, genç yaşlarda sıklık azalır.

Mesanenin fazla çalışması ne gibi sonuçlara yol açar? 

Tabii idrar kesesinin ani olan bu tip kasılmaları, direkt olarak idrar yapma sıklığını etkileyecektir. Aşırı aktif mesane problemi olan hastalarda gün içerisinde sık olarak idrar çıkma, aniden beklenmedik bir anda idrar yapma hissi, gece sık idrara çıkma, hatta sıkıştıktan sonra tuvalete giderken idrar kaçırma problemleri olmaktadır.


Günde kaç kereden fazlası problem oluşturur?

Gün içerisinde 7 defadan, gecede 1 defadan fazla idrara çıkmak, bizim için normalden fazladır. Bu problemler tabi kişinin sosyal aktivitesini, günlük yaşamını, hatta seyahat planlarını dahi olumsuz etkilemektedir. Bu problemi ciddi olarak yaşayan vakalarda, sorun psiko-sosyal bir boyuta kadar vararak, kişinin çevre ve toplumla iletişimini dahi olumsuz etkileyebilmektedir. 

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi
Accept !