Yeni yılda hayatınızda yeni bir sayfa açın

0
Yeni yılda hayatınızda yeni bir sayfa açın
Yılbaşı sadece bir tarih değişikliği değil, aynı zamanda birçok kişi için yenilenme ve motivasyonun arttığı bir zaman dilimidir. 

Yeni yılın bazıları için bitiş bazıları için başlangıç anlamına gelebildiğini ve yeni başlangıçların yaşamın hızla akışını ve değişimi hatırlattığını belirten Anadolu Sağlık Merkezi Uzman Klinik Psikolog Ezgi Dokuzlu Tezel, “İnsanların kendilerine yeni hedefler koymaları, geçmişte yapamadıklarını bu kez başarmak için yeni bir enerjiyle harekete geçmeleri için motivasyon kaynağı olabilir. Elbette yılbaşının yaşamımız için sıradan günlerden farkı yok fakat yeni bir döneme yeni bir yıla geçiş zihnimizde yeni kararları değerlendirmemizi, kendi duygu ve düşüncelerimizi gözden geçirmemizi, sevdiklerimizle beraber olmayı kutlamaya fırsat sağlar. Ailemizle ve sevdiklerimizle zaman geçirmek, ilişkilerimizi gözden geçirmek ve sosyal desteklerimizi güçlendirmek için de güzel bir zaman yeni yıl. Bu sayede duygusal olarak daha iyi hissedebilir ve günlük hayatın stresinden bir nebze olsun uzaklaşabiliriz” açıklamasında bulundu.

Yılın ilk günlerinde hayatla ilgili pek çok yeni kararlar alma ihtiyacı hissedilebilir. Yeni başlangıçlar için yeni yılın harika bir zaman olduğunu fakat rutine geri dönüldüğünde başlangıçta olan motivasyonun kaybolabildiğini hatırlatan Anadolu Sağlık Merkezi Uzm. Klinik Psk. Ezgi Dokuzlu Tezel, “Yılın ilk günlerinde hevesli olabilir ve zamanla hayat rutinimize yeniden yoğunlaştığımızda o çok istediğimiz amaçlarımızdan uzaklaşabiliriz. Sağlıklı beslenmek, spor yapmak, yeni bir hobi, bir dil öğrenmek, daha çok çalışmak, yeni yerler görmek, düzenli yaşamak gibi kendimizi geliştirmek için belirlediğimiz hedeflerimiz olabilir. Ancak, bu kararları başlatmak ve sürdürmek her zaman kolay olmaz. Örneğin, bir koşucu yeni yıla ‘her gün koşacağım’ kararıyla başlayabilir. İlk hafta her gün sabah erken kalkıp parkta koşarken, bu yeni alışkanlık ona enerji ve canlılık verir. Ancak zamanla motivasyon azalabilir ve yataktan çıkmak zorlaşabilir. İşte burada, bu koşucunun küçük, ölçülebilir hedefler belirlemesi ve her koşu sonrası kendini ödüllendirmesi önem kazanır. Belki de her 10 koşudan sonra sevdiği bir restoranda yemek yemek, her 10 koşudan sonra dinlenme aralığı koymak gibi hedefler belirlenebilir” dedi.

Hedeflere adım adım ilerlenmeli

Hedeflerin adım adım, aşama aşama devam etmesinin sürdürülebilir motivasyon için küçümsenmemesi gereken önemli bir nokta olduğunun altını çizen Uzm. Klinik Psk. Ezgi Dokuzlu Tezel, “Bu nedenle, küçük ve gerçekçi hedefler belirlemek, işleri adım adım yapmak hem karamsarlığa kapılmamak hem de başarıya ulaşmak için büyük önem taşıyor. Önemli olan büyük hedeflere ulaşmak için sabırlı olmak ve küçük başarılarımızla kendimizi takdir etmek” diye konuştu.

Ezgi Dokuzlu Tezel, yeni yıla girerken 4 önemli bilgi paylaştı:

-Kendimize iyi davranarak başarılarımızı küçümsemeden, başkalarıyla rekabet içine girmeden ve kendimizi mevcut halimizle kabul edip yapılması gerekenlere odaklanmalıyız. Daha huzurlu ve sağlıklı hissetmek, isteklerimize daha hızlı yaklaşmak için yeni yılda hedeflerimiz kendi hayallerimiz, rekabetimiz yalnızca kendimizle olmalı.

-Yeni bir yıla girerken, geçmiş dönemleri gözden geçirmek ve bu süreçten dersler çıkarmak önemli. Kendinize, geçen zaman içinde hedeflerinize ne kadar yaklaştığınızı, hangi başarıları ve zorlukları yaşadığınızı sorun ve yanıtlarınızı bir yere yazın.

-Hataların kaçınılmaz olduğunu ve mükemmelliğin ulaşılamaz bir hedef olabileceğini unutmayın.

-Hedeflerinize ulaşırken nasıl hissettiğinizi sorgulayın. Zaman içinde hedeflerimiz ve duygularımız değişebilir, bu değişiklikleri kabullenmek ve uyum sağlamak, yolculuğunuzun bir parçasıdır. Bu süreç, sizi yeni yılda daha sağlam ve bilinçli adımlar atmaya hazırlayacak, geleceğinizi şekillendirmenizde size rehberlik eder.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi
Accept !