Sıkı dostunuzla sıkılaşın!

0
konu baslikHer ne kadar, kesin amacınız daha zayıf ve daha sıkı görünmek olsa da hedefe giden yolda ilerlemek zor oluyor. Çünkü ödün vermeniz gereken bir zaman ve lezzetinden vazgeçilmesi gereken yiyeceklerv ar bu süreçte. Ama sizinle birlikte bu yola baş koyacak sıkı bir dostunuz varsa form tutmanız çok daha kolay olabilir.

İyi dostluklar ömür uzatır. Bu, araştırmalar sonucunda ulaşılmış bir gerçek aslında. Şöyle ki Harward Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, çok arkadaşı olan kadınların, yaşları ilerlese bile daha az fiziksel rahatsızlığa veya hastalığa yakalandıklarını ortaya çıkarmış. Araştırmanın bir başka sonucu da, yakın bir arkadaşı, sırdaşı olmayan kişilerin obeziteye daha eğilimli olmaları. Şimdi tek ihtiyacınızın,kilo verme yolunda size destek olacak iyi bir arkadaş olduğunu daha iyi anlamış olabilirsiniz. Arkadaşınızın sizi çok daha iyi motive edeceğine inanabilirsiniz. Nasıl mı? Dört adımda hedeftesiniz, yeter ki inanın…

Söz verin
Motivasyon eksikliği, form tutma konusunda sizi dibe çeker. Harekete geçmenin en etkili yollarından biri, biriyle, mesela sevdiğiniz bir arkadaşınızla sözleşmenizdir. Pazar günü, sabah tek başınıza yürüyüşe çıkmak yerine uyumayı tercih edebilirsiniz; ama size sabah yürüyüşüne çıkmayı ve ardından kahvaltı etmeyi teklif eden arkadaşınıza "evet" deme olasılığınız çok daha yüksektir. Kansas State Üniversitesi'nde fiziksel aktivitede sosyalleşmenin etkisi üzerine yapılan araştırma da bunu doğrulamış; bir veya birden fazla arkadaşıyla birlikte egzersiz yapanlar, tek başına egzersiz yapanlara göre üç kat daha fazla başarı kaydetmişler.

Oyun zamanları belirleyin
Egzersizi, sosyal hayatınızın bir parçası hâline getirirseniz, hem egzersiz yaparken daha çok eğlenirsiniz hem de arkadaşlarınıza vakit ayırmış olursunuz. Salonda tek başınıza egzersiz yapmak yerine arkadaşlarınızla birlikte, egzersizi bir oyuna dönüştürebilirsiniz . Örneğin; cumartesi günü Bağdat Caddesi'ndeki bir kafede buluşup laflamak yerine Caddebostan sahilinde bisiklete binebilirsiniz.

Hedefinizi ortaya koyun
Forma girmeye çalışırken sürekli sizi izleyen ve size destek veren bir arkadaşınızın olması, psikolojik olarak daha çok motive olmanızı sağlar. Bu konudaki tüm hedeflerinizi, yakın bir arkadaşınızla paylaşın ve kendiniz için iyi bir taraftar edinin. Hem böylece performansınızı değerlendirecek birini bulmuş olursunuz. "Her sabah sahilde koşacağım" gibi net hedeflerinizi arkadaşınızla paylaşın. Planın dışına çıktığınızda da sizi uyarmasını isteyin.

Nefes ve terleme seansları düzenleyin
Stres altında olduğunuzda bir arkadaşınızla sohbet etmek, stres hormonlarının seviyesini düşürebilir. Şu da var ki arkadaşlarınız ve dostlarınız, stresin negatif etkilerinden kurtulma konusunda egzersiz kadar başarılı olamazlar. Herhangi bir sebepten dolayı stres yaşadığınızda, arkadaşınızla dertleşmek için buluştuğunuzda bir yerde oturmak yerine yürüyüş yapmayı tercih edin.

Kaynak: Cosmo Fit

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi
Accept !