Pide 2 binden fazla çeşidiyle göz bebeğimiz

0
Türk mutfağının ana lezzetlerinden biri olan pide, eski çağlardan bu yana değişik damak zevklerine hitap eden tatlarıyla sofralarımıza konuk oluyor. Türkiye’nin doğusundan batısına herkesin göz bebeği olan bu lezzeti mercek altına alan Yemeksepeti, en sevdiğimiz pide çeşitlerini ortaya koydu.

Yemeksepeti’nin raporuna göre 2018 yılında yaklaşık 500 bin siparişle kuşbaşılı kaşarlı pide lezzetin lideri oldu. Pide siparişlerinde Türkiye genelinde ortalama pide fiyatı ise 16 TL oldu. Pidenin yükselişine restoranlar da kayıtsız kalamadı. Bir önceki yıla göre pide satan restoranların cirosu ise yüzde 75 arttı.

Eski çağlardan bu yana Hindistan'dan Adriyatik'e oradan Anadolu’ya kadar uzanan geniş bir coğrafyada pitta, pita, pida gibi farklı isimlerle anılan pide, bugün milli lezzetlerimiz arasında yer alıyor. Kayseri'nin etli, tahinli pidesi, Kastamonu'nun kır pidesi, Uzungöl'ün, Karadeniz'in açık veya kapalı pideleri, Samsun’un Bafra pidesi, Kastamonu’nun kır pidesi, Aydın’ın Yenipazar Pidesi ve Ege'nin meşhur pideleri, bu topraklardaki ustalığı gözler önüne seriyor.

Yemeksepeti, dünyanın da dikkatini çeken ve pek çok kez en sevilen Türk lezzetleri listesine giren pidenin Yemeksepeti macerasını inceledi.

Hem yöresel hem modern 2 binden fazla çeşit
Yemeksepeti’nin verilerine göre; Yemeksepeti kullanıcıları 2018 yılında yaklaşık 4,5 milyon pide siparişi vererek bu yıl pideye adeta doydu.

Kıymalı, kuşbaşılı, kaşarlı, patatesli, peynirli pidenin her çeşidine her kombinasyonuna bayılıyoruz ama bazılarının gönlümüzdeki yeri ayrı. Yemeksepeti’nde her damak tadına hitap eden 2 binden fazla çeşit arasında 500 bin adet siparişle kuşbaşılı kaşarlı pide lezzet lideri olurken onu hemen arkasından 458 bin siparişle kıymalı pide izledi.

Pidesiz restoran kalmadı!
Pidenin popülerliğine restoranlar da kayıtsız kalamadı. Yemeksepeti’ne kayıtlı pide restoranları gün geçtikçe artarken bir önceki yıla göre pide satan restoranların cirosu ise yüzde 75 arttı.

Restoranlar yaratıcılıkta sınır tanımıyor
Restoranlar, yeni malzemeler ve tatlara açık pidede sınır tanımıyor. Yemeksepeti’nde 2 binden fazla pide çeşidi arasında sadece klasik lezzetlerimiz değil; farklı ve lezzetli hamuruyla Ödemiş’in Töngül pidesi, lezzetli peyniri ve taze maydanozuyla semsek pide gibi yöresel lezzetlerimiz de bir hayli revaçta.

Ayrıca; farklı ürünlerle hazırlanan pideler de kullanıcıların oldukça beğenisini topluyor. Kokoreçli pide, köz patlıcanlı kavurmalı pide ve ballı tahinli cevizli pide bunlardan sadece birkaçı.

Modern malzemelerle harmanlanan pideler de kullanıcılara lezzet şöleni yaşatıyor. Kavurmalı cheddar peynirli pide ve İtalyanların vazgeçilmezi mozzarella peyniriyle yapılan pide en sevilen çeşitler olarak karşımıza çıkıyor.

Pidenin yanında ayran olmazsa olmaz
Yemeksepeti kullanıcıları pidenin yanına en çok milli içeceğimiz ayranı yakıştırıyor. Pidenin yanında yüzde 49 oran ile en çok ayran tercih ediliyor.

Pideye ortalama 16 TL ayırıyoruz
Pide siparişlerinde Türkiye genelinde ortalama pide fiyatı ise 16 TL oldu.

Pide tutkunu iller: Erzurum, Denizli ve Aydın
Tüm siparişler içinde pidenin payının en yüksek olduğu üç il ise sırasıyla Erzurum, Denizli ve Aydın oldu. Yıl boyunca en çok sipariş veren ilk üç kullanıcı ise İzmir, Muğla ve Malatya illerinden çıktı.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi
Accept !