Ayrılık acısını nasıl atlatırsınız?

0
Ayrılık acısını nasıl atlatırsınız?
Aşk yaşıyordunuz ve ayrılık acısı hayatınızı mı kararttı?

Aradığınız kişinin o kişi olduğunu hissettiniz ama siz istemediğiniz halde ayrılmak zorunda kaldınız. Üzülmeyiniz,  yalnız değilsiniz. Ayrılıklar hep acı verir ve zaman en iyi ilaçtır. Yaşamakta  olduğunuz bu sürecin 'geçici' olduğunu bilmelisiniz. Ayrılık acısı çekenlerin bu  sıkıntılı süreci mümkün olduğunca çabuk atlaması için tavsiyeler: 

1.Gereksiz bütün iletişimi kesin.

Çok gerekmedikçe ayrıldığınız kişiyle  konuşmayın. Ayrıldığınız kişiden çocuğunuz varsa veya aranızda henüz  kapatmadığınız parasal ve maddi konularınız vs. o kişiyle (sadece bu konuları  konuşmak amacıyla) temas kurabilirsiniz. Ama ortak arkadaş ve dostlarınızla  sohbetlerinizde bile o kişiden bahsetmeyin. Ortak sosyal çevre nedeniyle aynı  ortamlara girmeniz gerekiyorsa, nazikçe selamlaşmak dışında o kişiyle yalnız  kalmayın ve konuşmayın.

2. Sizin için duygusal anlamı veya anısı olan, o kişinin size verdiği eşyalardan derhal  kurtulun.

Hediyeler, notlar, mektuplar vs. Bunları  ayrıldığınız kişiye geri vermeyin. Maddi değeri olmayan eşyaları atın.  Satılabilecek olanları (giysiler vs) satın veya hayır kurumlarına bağışlayın.  Hiçbir koşulda bunların size geri gelmeyeceğinden emin  olun.

3. Arkadaşlarınızla daha sık  vakit geçirin.

Zor zamanlarda arkadaş desteği  önemlidir. Ama arkadaşlarınızı ağlama duvarına çevirmeyin. Onlarla birlikte  yapacağınız başka etkinlikler sizi  oyalayacaktır.

4. Hemen başka bir ilişkiye atlamayın!

Çivi çiviyi söker diyerek hemen  başkasıyla ilişkiye giren insanlar vardır. Ama bu yanlıştır! Başka insanlarla  tanışmak tamam ama başka insanlarla duygusal ve cinsel ilişkiye başlamak için  çok yanlış bir dönemdesiniz. Kalbinizde ayrılık acısı varken doğru kişiyi  bulsanız bile doğru ilişkiyi yaşayamazsınız.

5. Eğlenceli ve yaratıcı bir şeyler yapın.

Daha önce vakit ayıramadığınız için başka bir  zamana ertelediğiniz bir şeyler yapın. Dans kursuna gidin, egzersize  başlayın.

6. Ayrıldığınız kişinin hiç hoşlanmadığınız negatif yanlarını düşünmeye çalışın.

İnsanlar ayrılmışsa bir sebebi vardır.  Ayrılık acısı yaşarken insanlar hep ‘yaşanan mutlu günleri' düşünür ama bu  düşüncenin size bir yararı olmaz. Kendinize "Ayrılmamız iyi oldu, çünkü..." diye  başlayan bir liste yapın. Ayrılık sürecini bir ‘arınma' süreci olarak  düşündüğünüzde psikolojik değişiminizi olumlu bir raya  oturtabileceksiniz.

7. Ayrıldığınız kişi hakkında duygularınızı ve düşüncelerinizi bir kağıda yazın.

Bu kağıdı asla o kişiye göndermeye  kalkmayın! Bu kağıdı bir süre sakladıktan sonra yok edin gitsin. Ayrıldığınız  kişiye artık duygularınızı açıklamanın anlamı yoktur. Çünkü o artık sizin  duygularınızı önemsemediği için sizin hayatınızdan çıkıp gitti. Ona olan  duygularınızı açıklamanız onu geri getirmez. Aksine sizi zayıf ve patetik  gösterir.

8. Yalnız kalmaktan korkmayın!

Dünyanın sonu değil bu. Bu sizin  yaşadığınız acıları ve sıkıntıları yaşayan milyonlarca insan var yeryüzünde.  Kendinizi tekrardan iyi hissedecek ve yeni birini nasıl olsa  bulacaksınız.

9. Duygusal meselenizi aklınızda ve kalbinizde tam olarak bitirmeden önce ayrıldığınız kişiyle arkadaş  olmayı falan düşünmeyin.

Ayrılırken "dost kalmak"  nazik bir temennidir. Ama insanlar ayrıldıkları kişilerle çok nadiren dost  kalabilirler. Duygusal dengenizi tekrar yoluna koyduktan sonra, ancak o zaman o  kişiyle arkadaş olarak devam etmek isteyip istemediğinize karar  verebileceksiniz. Daha önce değil.

10. Ayrılık acısı çekerken alkole ve yemek yemeye  sardırmayın!

Acınız unutmak için başkasıyla seks  yapmaya da kalkmayın. Hiçbir faydası olmaz!
Yaşadığınız bu acılı sürecin en  iyi ilacı zamandır. Bu süreçte kendinize karşı sabırlı ve nazik olun. Ayrılıktan  ötürü kendinizi suçlamayın. Bu deneyimden bir şeyler öğrenmeye çalışın.  Yaşananların bir hata değil, ileriye giden yolda yaşadığınız bir öğrenme süreci  olduğunu düşünün.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi
Accept !